Porównaliśmy majątek Trzaskowskiego i Dudy. Tylko jeden z nich ma kredyt

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski już za dwa tygodnie zmierzą się ze sobą w drugiej turze wyborów prezydenckich. Przyjrzeliśmy się, jakim majątkiem dysponują obaj kandydaci.
Zobacz wideo

Z sondażu Exit Poll IPSOS wynika, że w pierwszej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zgromadził 41,8 proc. głosów. Z kolei na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 30,4 procent wyborców. Oznacza to, że to oni zmierzą się w drugiej turze wyborów już 12 lipca.

Obydwaj kandydaci tuż przed wyborami ujawnili oświadczenia majątkowe. 

Składam oświadczenie majątkowe wraz z żoną, gdzie pokazuję cały swój majątek. Miejmy nadzieję, że presja publiczna na wszystkich tych, którzy do dzisiaj używali wykrętów, kruczków prawnych, żeby całego swojego majątku nie pokazać, będzie w Polsce wzrastała, żeby budować zaufanie do władzy publicznej

- mówił kilka dni temu prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Są klauzule i procedury ale ja osobiście nie mam nic do ukrycia. Spłacamy z Agatą kredyt, jak prawie każde małżeństwo"

- mówił z kolei o swoim oświadczeniu prezydent RP Andrzej Duda.

Oświadczenie majątkowe Andrzeja Dudy. Jaki jest majątek prezydenta?

Z oświadczenia majątkowego Andrzeja Dudy wynika, że uposażenie prezydenta za 2019 rok wyniosło 243.041,43 złote. Urzędujący prezydent ma także:

  • na kontach około 120 tys. zł w walucie polskiej oraz 30,560 tysięcy euro
  • mieszkanie spółdzielcze własnościowe o powierzchni 79,40m2 (jego współwłaścicielką jest Agata Kornhauser-Duda)
  • kredyt hipoteczny na kwotę 497 tys. zł na zakup mieszkania
  • polisy ubezpieczeniowe o łącznej wartości około 80 tysięcy złotych
  • "inne nieruchomości", czyli lokal mieszkalny o powierzchni 132,68 m2 z garażem o powierzchni 19,42 m2 z udziałem w działce o pow. 0,10 ha
  • kartę kredytową z limitem 20 tys. złotych
  • 446 akcji firmy Skotan notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Prezydent nie ma domu ani gospodarstwa rolnego, posiada jednak niezabudowaną działkę o powierzchni 325 metrów kwadratowych.

Oświadczenie majątkowe Rafała Trzaskowskiego i jego żony

Jako prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zarobił w ubiegłym roku ponad 151 tys. zł. Z jego oświadczenia wynika też, że dysponuje on oszczędnościami w wysokości 48 tys. zł i 4,1 tys. euro. Jest też właścicielem mieszkania o powierzchni 79 m2 o wartości około 1 mln zł.

Wraz z małżonką Małgorzatą Trzaskowski posiada mieszkanie o łącznej powierzchni 126,22 m2, wyceniane na ok. 930 tys. zł. Jest również właścicielem mebli (antyków) i volvo z 2011 r.

W 2019 r. otrzymał też z ZAIKS-u w ramach przysługujących praw autorskich ok. 17,7 tys. zł, a ze STOART - ok. 2,4 tys. Za wykłady w Collegium Civitas Rafał Trzaskowski zarobił 46,1 tys. zł, najem mieszkania przyniósł 50,6 tys. zł. Z Polskiego Radia S.A. otrzymał 45 zł.

Małgorzata Trzaskowska ma natomiast podpisaną umowę dożywocia (przeniesione prawo własności mieszkania w zamian za utrzymanie) dotyczącą kawalerki o powierzchni 38 m2 wartej 350 tys. zł. Jest również współwłaścicielką działki wartej ok. 70 tys. zł.

Więcej o: