Opłaty za autostrady i przejazdy ciężarówek ze sporymi zmianami. Nowe przepisy od lipca

Od 1 lipca za nadzór nad poborem opłat odpowiadać będzie Krajowa Administracja Skarbowa. Największa nowość to szacowanie kosztów na podstawie systemów lokalizacyjnych.

Wraz z początkiem lipca w życie wchodzą nowe przepisy. Jedną ze zmian jest przejęcie przez Krajową Administrację Skarbową kompetencji za pobór opłat elektronicznych. Dotychczasowo piecze nad tym sprawował Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD). Zmiana wymusiła powstanie Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS. 

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada

Opłaty za autostrady. Co nowego od 1 lipca?

KAS zamierza znacznie uprościć proces uiszczania opłat. Zmiany dotyczą poboru opłat na autostradach A2 oraz A4, a także przejazdu samochodów ciężarowych po drogach krajowych. Choć przepisy wchodzą w życie wraz z początkiem lipca, to zmiana zacznie obowiązywać będą od 2021 roku.

Według nowych przepisów kierowcy będą zobowiązani korzystać z systemu lokalizacyjnego, który będzie przesyłał dane na temat współrzędnych auta. Na ich podstawie obliczana będzie wysokość opłaty. Kierowcy są zobowiązani, aby takie urządzenie w sprawny sposób działało w momentach przejazdu po wyżej wymienionymi drogach. Po stronie KAS stoi natomiast dostarczenie aplikacji mobilnej (niezbędna do zapłaty) oraz udostępnienie darmowego oprogramowania, dzięki któremu system geolokalizacji zostanie połączony z Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS. 

Osoby nieposiadające urządzeń do pozycjonowania satelitarnego, będą mogły skorzystać ze smartfonów z zainstalowaną bezpłatną aplikacją mobilną. 

Kodeks drogowy. Od lipca inne zmiany. Więcej kierowców straci prawo jazdy 

Od lipca niezależnie od godziny, limit prędkości w terenie zabudowany będzie wynosił 50 km/h. Według nowych przepisów, prawo jazdy na trzy miesiące będzie można stracić za przekroczenie prędkości ponad 50 km/h także w terenie niezabudowanym. Celem zmian jest zmuszenie kierowców do wolniejszej jazdy, co jest ogromnym problem na polskich drogach

Więcej o: