Biedronka reaguje na zmiany w stawkach VAT. Obniżka cen na wiele produktów

Od 1 lipca obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące matrycy VAT, co wpłynie na ceny niektórych produktów. Biedronka dołączyła do grona sklepów, które z tego powodu obniżają ceny m.in. owoców egzotycznych, przypraw czy pieluch.

Choć nowa matryca VAT wchodzi w życie od lipca, to Biedronka już we wtorek 30 czerwca zdecydowała się obniżyć ceny wybranych produktów. Jak podaje sieć, pozwoli to klientom sklepów zaoszczędzić 300 mln zł rocznie w stosunku do cen obowiązujących na początku czerwca. 

Zobacz wideo Biedronka czy jednak Lidl? Porównujemy aplikacje dwóch największych dyskontów w Polsce

Zmiany w VAT. Biedronka obniża ceny. Co kupimy taniej?

Ceny poszczególnych produktów zostały obniżone od kilkunastu groszy do nawet pięciu złotych. Przecenione zostały banany, które będzie można kupić w cenie 4,85 zł, a nie 4,99 zł za kilogram. Kolejne produkty to m.in. awokado (2,39 zł za 100 g - obniżka 10 gr), bułeczki śniadaniowe (5,75 zł - obniżka 14 gr) czy drożdżówka z serem (1,99 zł - obniżka 20 gr). 

Nowe ceny ucieszą również rodziców małych dzieci. 90 szt. pieluch popularnej marki będzie do nabycia od 1 lipca za 49,99 zł - miesiąc wcześniej kosztowały 54,99 zł. W obniżonej cenie ze względu na niższe stawki VAT zakupić będzie można także cześć przypraw, jak np. majeranek czy przyprawy do gyrosa bądź do kurczaka. W przypadku tego typu produktów mowa o obniżkach cen na poziomie 10 gr. 

Biedronka informuje też, że tylko w I kwartale bieżącego roku sieć zdecydowała się obniżyć ceny 100 produktów znajdujących się na półkach sklepowych sieci.

Zmiany w VAT. Ile wynoszą nowe stawki? 

Nowa matryca VAT wpływa na cenę tylko niektórych produktów. Z 8 do 5 proc. obniżony został VAT na owoce tropikalne i cytrusowe, pieczywo, zupy, buliony, produkty homogenizowane, ale także produkty dla niemowląt (żywność, pieluchy, foteliki dziecięce). Wyższych cen spodziewać się mogą za to miłośnicy owoców morza. Z 8 do 23 proc. wzrósł VAT na homary, ośmiornice, skorupiaki, krewetki oraz przetwory z nich zrobione.

Więcej o: