Zwolnienie z ZUS na trzy miesiące. Przedsiębiorcy mają ostatnią szansę, aby złożyć wniosek

Przedsiębiorcy mogą składać wniosek o zwolnienie ze składek ZUS tylko do 30 czerwca. To najpopularniejsza forma pomocy osobom poszkodowanym na skutek pandemii koronawirusa.

Zwolnienie ze składek ZUS to jedno z rozwiązań wprowadzonych w ramach tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorcy tylko do końca 30 czerwca mogą składać wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS za marzec, kwiecień oraz maj. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zwolnienie ze składek ZUS. Dziś ostatni dzień, aby złożyć wniosek. Jak to zrobić? Komu przysługuje?

Pełne zwolnienie ze składek przysługuje małym przedsiębiorstwom (maksymalnie dziewięć osób zgłaszanych do ubezpieczeń społecznych). Z tego rozwiązania mogą skorzystać także samozatrudnieni. Jest jeden warunek - ich przychody mogą przekraczać trzykrotnie średnie wynagrodzenie w Polsce, ale dochody mogą wynosić maksymalnie 7 tys. zł. 

>>> Dowiedz się więcej: Można już zgłaszać się po dodatek solidarnościowy. Wyjaśniamy, komu przysługuje świadczenie

Wnioski o zwolnienie ze składek ZUS można składać drogą elektroniczną za pomocą PUE ZUS. Zmiany we wnioskowaniu zostały wprowadzone w ramach najnowszej tarczy antykryzysowej 4.0. W przypadku wątpliwości pracownicy ZUS skontaktują się z przedsiębiorcami. Informacja o decyzji dotyczącej zwolnienia ze składek pojawi się na koncie wnioskodawcy w PUE ZUS.

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Zwolnienie ze składek ZUS. Przedsiębiorcy zaoszczędzili łącznie 11 mld zł

Świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek to zdecydowanie jedne najpopularniejszych rozwiązań antykryzysowych wśród przedsiębiorców. ZUS podał ostatnio, że przyznał wnioski o zwolnienie z opłacania składek na kwotę ponad 11 mld zł (marzec ponad 4 mld zł, kwiecień 3,6 mld zł, maj 3,6 mld zł). Łącznie zaakceptowano ponad 1,4 mln wniosków, ale liczba ta ostatecznie będzie jeszcze wyższa. 

Więcej o: