Zmiany w opłatach za autostradę A2. Kamery sczytają rejestracje samochodów na bramkach

Bramki na autostradzie A2 mogą być niedługo mniej uciążliwe niż dotąd. Spółka Autostrada Wielkopolska chce wprowadzić system sczytywania tablic rejestracyjnych. W ten sposób zostanie upłynniony ruch na trasie z Konina do Świecka, donosi "Puls Biznesu".

Autostrada A2 jest płatna na odcinku od Konina do Świecka. To zaledwie 250 km, na których znajduje się aż 10(!) punktów poborów opłat. W związku z wakacjami i ograniczeniem transportu zbiorowego przez koronawirusa, na bramkach tych mogą tworzyć się długie korki. Spółka Autostrada Wielkopolska (AWSA), koncesjonariusz odcinka Konin-Nowy Tomyśl oraz związana z nią spółka AWSA II zarządzającą trasą od Nowego Tomyśla do Świecka pracują już nad rozwiązaniem, które ułatwi podróż po A2, informuje "Puls Biznesu"

Autostrada Wielkopolska pracuje nad elektronicznym systemem, który ułatwi wszystkim kierowcom, zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, dokonywanie na bramkach opłaty za przejazd. Chcemy, aby wdrożony system funkcjonował w formule wygodnej dla kierowców i już znanej z innych autostrad

- cytuję Annę Ciamciak, rzeczniczkę AWSA, "Puls Biznesu".

Zobacz wideo Świebodzin. Kierowcy utworzyli wzorowy korytarz życia na A2

Autostrada A2 będzie sczytywała tablice rejestracyjne

"Spółka analizuje możliwość unowocześnienia systemu poboru opłat przez wdrożenie możliwości elektronicznego wnoszenia opłat z wykorzystaniem technologii automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych" - czytamy  w sprawozdaniu z działalności AWSA za 2019 r.

Początkowo rozważane jest rozwiązanie stop&go, które będzie działało po zainstalowaniu aplikacji i dopełnieniu formalności. Kierowcy w takim wariancie będą musieli podjechać do bramki, poczekać aż aplikacja sczyta dane i będą mogli ruszyć w dalszą podróż. Docelową metodą jest jednak slow&go, w której kierowca nie musi w ogóle zatrzymywać się na bramkach. Spółka jest na etapie dialogu technicznego z Ministerstwem Infrastruktury. Po jego zakończeniu zapadną decyzję dotyczące terminu wdrożenia tego rozwiązania. Na początku przyszłego roku zaczną obowiązywać przepisy, zgodnie z którymi w podobny sposób będą pobierane opaty od kierowców ciężarówek. 

Więcej o: