Wypłacasz pieniądze w bankomacie? Czeka cię niespodzianka. NBP zezwolił na użycie nowych banknotów

Jeśli korzystasz z bankomatów do wypłaty pieniędzy, czeka cię niespodzianka. NBP poinformował o zmianach, które mogą być na rękę zwłaszcza osobom, które wypłacają większe kwoty.

W ostatnich tygodniach głośno jest o limitach przy jednorazowej wypłacie gotówki w bankomacie. Takie rozwiązanie wprowadził Euronet, a za nim Planet Cash. W bankomatach tych sieci można przy jednym podejściu wypłacić maksymalnie tylko 1000 zł. Obie sieci podają inne argumenty uzasadniające ten ruch. Euronet twierdzi, że w ten sposób chce zapewnić swoim klientom większy dostęp do gotówki. Z kolei Planet Cash w oświadczeniu wysłanym do naszej redakcji dowodzi, że problem rozbija się o koszty utrzymania bankomatów, gdyż "obowiązujący na polskim rynku system opłat, nie uwzględnia wysokich wolumenów pojedynczej wypłaty i jest niezależny od operatora bankomatu".

Nad wprowadzeniem podobnych limitów zastanawia się też bank PKO BP. Póki co jednak zmiany w wypłatach w bankomatach wprowadził także Narodowy Bank Polski, choć innej natury. Dzięki nim z maszyn będziemy pobierali mniejszą liczbę banknotów. 

Zobacz wideo Ile może być warty banknot 500 złotych? O wiele więcej

NBP wprowadził banknoty 500 zł do bankomatów

Jak poinformował NBP, banknoty o nominale 500 zł trafiły do wybranych bankomatów i są dostępne do wypłaty. Można je także otrzymać w kasach banków oraz Poczty Polskiej

Banknoty o nominale 500 zł ułatwiają rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz pozwalają na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza ponoszonych przez przedsiębiorców. Można ich używać we wszystkich transakcjach gotówkowych w całej Polsce

- informuje NBP w komunikacie. Instytucja podaje również, że 29 czerwca 2020 w obiegu znajdowało się 31 255 618 sztuk banknotów o nominale 500 zł. Wprowadzono 10 lutego 2017 roku. Należy on do serii banknotów powszechnego obiegu "Władcy polscy", obok banknotów: 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 zł.

Więcej o: