Mimo kryzysu i rozwodu Bezos jeszcze nigdy nie był tak bogaty. Majątek szefa Amazona to ponad 171 mld dolarów

Najbogatszy człowiek na świecie jest jeszcze bogatszy. Mimo koronakryzysu majątek Jeffa Bezosa wzrósł do rekordowego poziomu, przebijając najwyższą wartość sprzed rozwodu miliardera. Ten wzrost to efekt drożejących akcji firmy Amazon. Zyskała na tym także jego była żona.
Zobacz wideo

Recesja, miliony ludzi bez pracy, gigantyczne pieniądze wpompowywane przez państwa i banki w gospodarki dla ratowania sytuacji. Pandemia koronawiursa wywołała kryzys, który według wielu ekonomistów i instytucji, takich jak na przykład Międzynarodowy Fundusz Walutowy, ma być największym od czasu Wielkiego Kryzysu z lat 30. XX wieku.

Czytaj więcej na ten temat: Ma być gorzej niż bardzo źle. Prognozy MFW dla gospodarki jeszcze bardziej ponure. 12 bilionów dol. strat

Jeff Bezos bogaty jak nigdy dotąd 

Tymczasem majątki najbogatszych ludzi na świecie rosną. Tak jest także w przypadku Jeffa Bezosa, założyciela i prezesa firmy Amazon. Według wyliczeń portalu Bloomberg.com, wartość majątku miliardera wzrosła po środowej sesji na Wall Street do 171,6 mld dolarów. Tylko jeden dzień, wspomniana środa, dał przyrost o 6,65 mld dolarów. To efekt wzrostu cen akcji Amazona (o 4,4 proc.), którego Bezos jest akcjonariuszem (ma około 11 proc. udziałów). 

Blisko 172 mld dolarów to najwyższa kwota, na jaką Bloomberg Billionaires Index wyceniał majątek Bezosa. Wyższa niż poprzedni rekord, jaki miliarder osiągnął jesienią 2018 roku, przed rozwodem z żoną MacKenzie, która dostała m.in. część - 4 proc. - akcji firmy. Także ona wzbogaciła się dzięki tym wzrostom i jest obecnie drugą najbogatszą kobietą świata (po dziedziczce fortuny L’Oreal - Francoise Bettencourt Meyers). Ma majątek o wartości blisko 57 mld dolarów i na liście najbogatszych ogółem znajduje się na 12. miejscu. 

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą w remoncie

Najbogatsi coraz bogatsi, mimo kryzysu 

Od początku roku majątek szefa Amazona wzrósł o 56,7 mld dolarów, najmocniej ze wszystkich osób w indeksie Bloomberga. Ale Bezos nie jest osamotniony. Bogacą się także inni miliarderzy, przede wszystkim z branży technologicznej. Jak wylicza Bloomberg, łączna wartość majątków 500 najbogatszych ludzi na świecie to obecnie 5,93 biliona dolarów - o 200 miliardów dolarów więcej niż na początku roku.

W tym czasie mieliśmy m.in. ogromne załamanie na światowych giełdach. Tyle że one już mocno odbiły. Wprawdzie całe pierwsze półrocze 2020 roku na wielu rynkach (także dla niektórych amerykańskich indeksów) zakończyło się na minusie, ale już sam drugi kwartał był najlepszy dla Wall Street od ponad 20 lat. Indeks Dow Jones w ciągu trzech miesięcy od kwietnia do czerwca zyskał 17,8 proc., co oznacza najlepszy kwartał od pierwszego kwartału 1987 roku. S&P 500 wzrósł o 19,9 proc., najmocniej od ostatniego kwartału 1998 r., a technologiczny Nasdaq o 17,8 proc., co jest najmocniejszym wzrostem od czwartego kwartału 1999 r. 

W pierwszej dziesiątce najbogatszych ludzi na świecie w tym roku tylko dwie osoby zmniejszyły swój majątek. To Bernard Arnault, prezes francuskiego koncernu marek luksusowych LVMH (na miejscu czwartym) oraz Warren Buffet (miejsce szóste). Drugim najbogatszym człowiekiem świata pozostaje założyciel firmy Microsoft Bill Gates (majątek o wartości 114 mld dolarów - według stanu na koniec sesji giełdowej z 1 lipca), na trzecim jest twórca Facebooka Mark Zuckerberg (90,2 mld dolarów). 

Czytaj też: Bogaci staną się ekstremalnie bogaci. Niebawem na świecie powitamy pierwszego bilionera

Więcej o: