Tarcza antykryzysowa. Czy wniosek o świadczenie postojowe można składać też w lipcu?

Świadczenie postojowe to jedno z rozwiązań wprowadzonych w ramach tarczy antykryzysowej. Część przepisów obowiązuje tylko do końca czerwca. Czy wnioski o świadczenie postojowe będzie można składać też w lipcu?

Tarcza antykryzysowa wprowadziła szereg rozwiązań, których celem jest pomoc osobom poszkodowanym na skutek kilkutygodniowego zamrożenia gospodarki. Większość przedsiębiorców zdecydowała się skorzystać z trzymiesięcznego zwolnienia ze składek ZUS, drugim najpopularniejszym środkiem pomocy było świadczenie postojowe. 

Tarcza antykryzysowa. Do kiedy możemy składać wniosek o świadczenie postojowe?

Wiele form pomocy wprowadzonych w ramach tarczy antykryzysowej przestaje obowiązywać wraz z końcem czerwca. Przekonają się o tym przedsiębiorcy, którzy w lipcu, po blisko trzymiesięcznej przerwie, będą musieli zapłacić pełne składki ZUS. Wątpliwości pojawiają się także co do dalszego funkcjonowania świadczenia postojowego.

>>> Dowiedz się więcej: Świadczenie postojowe. Co to jest? Komu przysługuje? Jak z niego skorzystać?

Zgodnie z przepisami wnioski RSP-D, RSP-DK (dla przedsiębiorców) oraz RSP-C, RSP-CK (dla osób pracujących na podstawie umowy cywilnoprawnej) można składać również po 30 czerwca 2020 roku.

Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.

- czytamy w artykule zawartym w jednej z tarcz antykryzysowych. Oznacza to, że osoby, które nie złożyły wniosków o przyznanie świadczenie, wciąż mogą z niego skorzystać. Na ostateczny termin składania wniosków należy poczekać do ogłoszenia przez rząd końca epidemii. 

Zobacz wideo

Świadczenie postojowe. Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadziła zmiany w trybie wnioskowania

Tarcza antykryzysowa 4.0 została podpisana 23 czerwca przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wprowadziła ona zmiany w sposobie wnioskowania o świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. ZUS zdecydował się na przyspieszenie oraz automatyzację procesu wnioskowania. Dlatego też od 24 czerwca wnioski o świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS można składać jedynie online przy pomocy PUE ZUS. Tylko w ten sposób można składać także wnioski o RDO (odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę) oraz RDU (udzielenie ulgi).