Za picie alkoholu w ciąży kara więzienia. Tak proponuje Rzecznik Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka zaproponował, aby karać wiezieniem m.in. ciężarne spożywające alkohol. Nie wiadomo, czy projekt ustawy w tej sprawie trafi do Sejmu, ale pomysł popierany jest przez posłów PiS.

Jak podaje "DGP", Mikołaj Pawlak przedstawił pomysł wprowadzenia do Kodeksu karnego zmian dotyczących odpowiedzialności karnej za czyny przeciwko zdrowiu i życiu dziecka poczętego. 

Zobacz wideo Picie alkoholu pomaga w walce z koronawirusem? Szkodliwy mit

Kara więzienia za picie alkoholu w ciąży. Rzecznik Praw Dziecka: Należy chronić zdrowie i życie dziecka poczętego

Rzecznik Praw Dziecka uargumentował zaostrzenie przepisów m.in. wysokim odsetkiem kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. W początkowej fazie ciąży może skutkować to FASD (spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych). Taki problem dotyczy 9 tys. noworodków rocznie. "Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży” - czytamy w raporcie przytaczanym przez "Dziennik Gazetę Prawną". 

Pomysł popierany jest przez posłów PiS, którzy twierdzą, że prowadzone od lat działania edukacyjne nie przynoszą w efektów. W kontrze do nich stają posłowie opozycji zwracający uwagę, że poprzez wprowadzenie odpowiedzialności karnej nie zostanie zlikwidowane szkodliwe zjawisko. 

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób miałyby wyglądać dokładnie przepisy. Nieznana jest także opinia Ministerstwa Sprawiedliwości na temat ewentualnej zmiany w Kodeksie. Według RPD należałoby rozszerzyć art. 160 k.k (narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu) o ochronę dziecka poczętego. "Zasadnym byłoby, w celu usunięcia wątpliwości interpretacyjnych, rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej, która wprowadziłaby wprost unormowanie, zgodnie z którym przepisy przewidujące odpowiedzialność karną za czyny skierowane przeciwko zdrowiu i życiu dotyczą także dziecka poczętego" - napisał Mikołaj Pawlak.

Więcej o: