Jak podaje "DGP", Mikołaj Pawlak przedstawił pomysł wprowadzenia do Kodeksu karnego zmian dotyczących odpowiedzialności karnej za czyny przeciwko zdrowiu i życiu dziecka poczętego.
Rzecznik Praw Dziecka uargumentował zaostrzenie przepisów m.in. wysokim odsetkiem kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. W początkowej fazie ciąży może skutkować to FASD (spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych). Taki problem dotyczy 9 tys. noworodków rocznie. "Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży” - czytamy w raporcie przytaczanym przez "Dziennik Gazetę Prawną".
Pomysł popierany jest przez posłów PiS, którzy twierdzą, że prowadzone od lat działania edukacyjne nie przynoszą w efektów. W kontrze do nich stają posłowie opozycji zwracający uwagę, że poprzez wprowadzenie odpowiedzialności karnej nie zostanie zlikwidowane szkodliwe zjawisko.
Na razie nie wiadomo, w jaki sposób miałyby wyglądać dokładnie przepisy. Nieznana jest także opinia Ministerstwa Sprawiedliwości na temat ewentualnej zmiany w Kodeksie. Według RPD należałoby rozszerzyć art. 160 k.k (narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu) o ochronę dziecka poczętego. "Zasadnym byłoby, w celu usunięcia wątpliwości interpretacyjnych, rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej, która wprowadziłaby wprost unormowanie, zgodnie z którym przepisy przewidujące odpowiedzialność karną za czyny skierowane przeciwko zdrowiu i życiu dotyczą także dziecka poczętego" - napisał Mikołaj Pawlak.