Sondaż. Zaskakująca odpowiedź wyborców Dudy i Trzaskowskiego ws. podniesienia kwoty 500 plus

"Czy prezydent powinien dążyć do zwiększenia kwoty w ramach obecnego programu 500+?". Na takie m.in. pytanie odpowiadali ankietowani w sondażu przeprowadzonym na zlecenie Business Insider Polska.

Ich odpowiedź na tak postawione pytanie może nieco dziwić. Okazuje się bowiem, że zarówno wyborcy Andrzeja Dudy jak i Rafała Trzaskowskiego są w większości przeciwnikami podnoszenia kwoty świadczenia w programie 500 plus. - Postulat ten popiera jedynie 24,2 proc. badanych. Przeciwko podnoszeniu świadczenia 500 plus opowiada się 65,5 proc. ankietowanych - czytamy w serwisie, dla którego badanie przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS). Co jeszcze ciekawsze, jeśli chodzi o niezdecydowanych wyborców obydwu kandydatów "zdecydowane tak" podniesieniu kwoty świadczenia nie powiedział nikt, a więcej niż połowa była temu zdecydowanie przeciwna. 

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

"Nie" dla podniesienia wieku emerytalnego 

W sondażu zapytano też o kwestię ewentualnego podniesienia wieku emerytalnego (obaj kandydaci na prezydenta nie zgadzają się na podniesienie wieku emerytalnego i są za tzw. emeryturami stażowymi). Z odpowiedzi udzielonych przez ankietowanych wynika, że aż 59,8 proc. wyborców jest temu przeciwna, choć wiedzą oni, że dzięki temu wzrosłaby kwoty przyszłej emerytury z ZUS. Podwyżkę popiera natomiast 33,4 proc. osób, przy czym zdecydowanych zwolenników jest więcej niż tych, którzy są "raczej" za. 

Trzecie pytaniem, jakie zadano w badaniu, było: "Czy prezydent powinien dążyć do zacieśnienia relacji gospodarczych ze strefą euro i wprowadzenia wspólnej waluty?". W tym przypadku "nie" odpowiedziało było 57 proc. respondentów, a "tak" 34,2 proc. Ja jednak podaje BI, o ile 67 proc. wyborców Rafała Trzaskowskiego chciałoby wspólnej waluty, o tyle wśród zwolenników Andrzeja Dudy odsetek ten wynosił 12 proc. ('zdecydowane tak' deklarowało jedynie 8 proc. ankietowanych)".

Sondaż został przeprowadzony 1 lipca na reprezentatywnej próbie 1100 Polaków metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).  

Czytaj więcej: Duda zaczyna rzucać obietnicami. Efekt trzynastek nie wypalił, więc będzie nowe "500 plus"

500 plus i miliardy z budżetu państwa

500 plus miało wielu przeciwników, ale parę lat po wprowadzeniu świadczenia, żadna z partii, nie mówi o jego likwidacji. Wręcz przeciwnie, pojawiają się głosy, by wzmocnieniu świadczenia, m.in. poprzez rewaloryzację na takich samych zasadach, jak w przypadku emerytur. PiS jednak nie planuje wprowadzania w tym roku większych zmian w programie Rodzina 500 plus i wprost przyznał, że zasiłek nie ulegnie waloryzacji. Według zapowiedzi wicepremierki Jadwigi Emilewicz rząd nie panuje nowych dopłat 500 plus, mają za to pojawić się inne usługi wspierające rodziny.

Od początku obowiązywania programu 500+ wypłacono już 114 mld zł. 

Czytaj więcej: Wybory 2020. Szef IBRiS: Prezydent ma kłopoty. Trzaskowski może osiągnąć efekt demobilizacji w elektoracie PiS

Więcej o: