Poczta Polska może otrzymać ponad 16 mln zł rekompensaty. Z funduszu na walkę z pandemią COVID-19

Rząd chce, by Poczta Polska otrzymała rekompensatę za dostarczanie Polakom listów poleconych w cyfrowej postaci. Chodzi o usługę eSkrzynka, którą uruchomiono pod koniec kwietnia. Do państwowej spółki może trafić nawet 16,1 mln zł.

Poczta Polska może otrzymać rekompensatę od rządu za działania związane z epidemią koronawiurusa. Chodzi o skanowanie i dostarczanie przesyłek w postaci elektronicznej, czyli usługę eSkrzynka, która wystartowała w kwietniu.

Nawet 16,1 mln zł dla Poczty Polskiej. Za digitalizację przesyłek

Projekt rozporządzenia w tej sprawie złożyło Ministerstwo Infrastruktury. Źródłem rekompensaty ma być Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Z tego samego źródła rząd zamierza finansować m.in. Fundusz Inwestycji Lokalnych, czy bon turystyczny, jedną z obietnic prezydenta Andrzeja Dudy.

Rekompensata może wynieść 16,1 mln zł. Ile dokładnie? Tego nie wiemy, bo Poczta będzie bowiem występowała o pieniądze co miesiąc, przesyłając wniosek zawierający ilość zdigitalizowanych przesyłek. Kwota widniejąca w rozporządzeniu jest więc maksymalną, jaką może otrzymać Poczta, faktyczne dofinansowanie może być jednak mniejsze.

Resort zakłada, że Poczta zdigitalizuje nawet 15 tys. przesyłek dziennie. W maju z usługi korzystało 5 tys. osób

W uzasadnieniu do rozporządzenia znajdujemy jednak prognozy dotyczące popularności eSkrzynki. W pierwszym miesiącu zeskanowanych miałoby być 2000 przesyłek, w czwartym miesiącu 15 tys., w następnych przewidywany jest spadek do 5000 szt. przesyłek. Podkreślmy - chodzi o przesyłki dostarczane dziennie.

Wyliczenia mówią o półrocznym działaniu usługi. W ministerialnym piśmie widnieje data zakończenia usługi - 30 września. Ruszyła ona jednak 24 kwietnia. Działać będzie więc nie sześć, a pięć miesięcy.

Ile cyfrowych przesyłek dostarczy Poczta PolskaIle cyfrowych przesyłek dostarczy Poczta Polska Źródło: Projekt rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury

Pod koniec maja Poczta informowała, że z usługi eSkrzynka korzysta 5000 osób. Wyliczenia resortu wydają się zatem dość optymistyczne - zakładają, że w pierwszym miesiącu działania usługi 5000 zarejestrowanych użytkowników otrzymywało 2000 listów każdego dnia roboczego. Nie wiadomo też, dlaczego resort musi szacować popularność usługi w pierwszym miesiącu jej działania - dane za maj powinny być przecież dostępne.

Ile osób korzysta z cyfrowego dostarczania przesyłek poleconych dziś? Tego jeszcze nie wiemy - wysłaliśmy do pocztowców zapytanie w tej sprawie.

Odbieraj polecone bez wychodzenia z domu. Tak działa eSkrzynka

Jak odbierać listy polecone bez wychodzenia z domu i to z kilku adresów? Wystarczy założyć konto na stronie usługi - do jej uruchomienia niezbędny jest Profil Zaufany. Ten uzyskać można z kolei za pośrednictwem bankowości elektronicznej. 

Po uruchomieniu eSkrzynki wszystkie listy polecona z adresów, które wskażemy, będą skanowane i dostarczane w postaci elektronicznej.

Według pierwotnych założeń usługa Poczty Polskiej ma działać jedynie w czasie epidemii koronawirusa - do 30 września.

Zobacz wideo Dziennikarka zasłabła podczas wypowiedzi Trzaskowskiego. On podał jej wodę i... dokończył wypowiedź
Więcej o: