Uszczelnienie VAT przestało działać? W 2019 r. dało 0,1 mld zł. Ekonomista: "Potrzebne będą nowe podatki"

Prezydent Andrzej Duda zapewnia, że wydatki na programy socjalne takie jak 500 Plus są możliwe dzięki uszczelnieniu VAT. Dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP wylicza, że uszczelnienie w zeszłym roku dało budżetowi zaledwie 0,1 mld zł. - Nie wystarczy to na sfinansowanie najskromniejszego nawet programu społecznego. Potrzebne będą więc nowe podatki - stwierdził. Jego zdaniem luka VAT w zeszłym roku nieznacznie wzrosła.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił podczas wiecu wyborczego w Końskich, że finansowanie programów socjalnych takich jak 500 Plus, 300 Plus i 13. emerytura jest możliwa dzięki uszczelnieniu luki VAT-owskiej.

- My uszczelniliśmy tę lukę w takim stopniu, że kilkadziesiąt miliardów VAT-u zaczęło trafiać do budżetu i to umożliwiło realizację wszystkich programów takich jak 500 plus, 300 plus, 13. emerytura - stwierdził prezydent.

Ekonomista: W 2019 roku dziura VAT wzrosła. Uszczelnienie miało przynieść 4,2 mld zł. Odzyskano 0,1 mld

Dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP, w zeszłym roku dyrektor w Ministerstwie Finansów, goszcząc w radiu TOK FM, stwierdził, że dziura VAT "nominalnie lekko wzrosła". Jego zdaniem w 2019 r. wyniosła 25 mld zł wobec 24 mld zł rok wcześniej.

Ekonomista wylicza też, że uszczelnienie w zasadzie nie przynosi już dochodów budżetowi.

- Efekt uszczelniania (z ang. tax compliance effect), wyliczony na bazie metodologii KE, w 2019 r. wyniósł zaledwie 0,1 mld zł wobec zakładanych 4,6 mld zł. Czyli w 2019 r. zrealizowano zaledwie 2,2 proc.  planu w zakresie uszczelniania podatku VAT - stwierdza dr Dudek.

Rząd zakłada kolejne miliardy z uszczelnienia VAT w tym roku

Ekspert w swojej analizie podkreśla, że w tym roku rząd oczekuje z uszczelnienia VAT pokaźnej kwoty - 7,9 mld zł. - W rzeczywistości będzie to najpewniej zaledwie kilka procent tej kwoty. Nie wystarczy to na sfinansowanie najskromniejszego nawet programu społecznego. Potrzebne będą więc nowe podatki, bo VAT-u tak łatwo bardziej uszczelnić się nie da - stwierdził dr Dudek.

Czytaj też: Ponad 2 mln bezrobotnych na koniec roku? Ekonomista podaje wyliczenia na podstawie rządowych danych

Zobacz wideo Czy widzowie wrócili do kin? Rozmowa z prezesem Heliosa [#BiznesWalczy]
Więcej o: