Duda, czy Trzaskowski? Janina Bąk: Przepaść z pierwszej tury została zasypana. Przeważą wyborcy ostatniej godziny?

Sondaże przed wyborami prezydenckimi pokazują statystyczny remis - mówi Janina Bąk, statystyczka. Autorka książki "Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?" zwraca uwagę na zachowanie sporej grupy wyborców "ostatniego dnia, albo nawet ostatniej godziny". W drugiej części programu Mateusz Juroszek prezes STS opowiada o przejęciu czeskiej spółki Betsys i zapowiada możliwą kumulację przychodów w 2021 roku. Zobacz najnowszy odcinek Studia Biznes.

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski w drugiej turze idą łeb w łeb. Różnica między kandydatami wynosi niespełna 0,9 pkt. proc. - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Polityki". Kim są wyborcy niezdecydowani, co mówi nam statystyka na tym etapie kampanii? - Teraz jest tak, że w sondażu IPSOS okazuje się, że odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć” wybrało trzy procent. To jest trochę bardziej optymistyczne. W Kantarze jest siedem procent niezdecydowanych, czyli ta grupa wciąż ma znaczenie. Wspaniały politolog, profesor Antoni Dudek, powiedział, że jeśli chodzi o tych niezdecydowanych, to nauka jest bezradna, bo oni bardzo często podejmują decyzje emocjonalne, na podstawie zupełnie nieracjonalnych czynników. Profesor Dudek akurat podał przykład złego koloru krawata. To są tacy wyborcy ostatniego dnia, a nawet zaryzykuję stwierdzenie, że wyborcy ostatniej godziny - wyjaśnia Janina Bąk. Dlaczego kluczowe mogą okazać się sondaże publikowane w piątek na chwilę przed ciszą wyborczą? Zobacz całą rozmowę w Studiu Biznes.

W drugiej części programu Mateusz Juroszek prezes STS opowiada o pomyśle na rozwój biznesu po okresie pandemii. Największy bukmacher w Polsce przejął czeską spółkę technologiczną Betsys, która jest głównym dostawcą rozwiązań IT dla bukmachera w Polsce. Jak zapewnia prezes inwestycja w czeską spółkę zabezpiecza dalszy dynamiczny rozwój działalności STS. Jak będzie wyglądała rzeczywistość po pandemii? Posłuchaj rozmowy w drugiej części programu.

W trzeciej części Studia Biznes sprawdzamy czy to prawda, że Citoren C5 Aircross to "najbardziej komfortowy SUV w swoim segmencie." Tak producent opisuje wspomniany wyżej model. Możliwości samochodu testuje Tomasz Korniejew, redaktor naczelny moto.pl.

Więcej o: