Fundusz Kościelny w 2019 r. wyniósł ponad 170 mln zł. Rekordowo wysokie wydatki na składki dla księży

Według ustaleń "Rzeczpospolitej" w ubiegłym roku finansowane przez państwo składki dla części duchownych były rekordowo wysokie. Fundusz Kościelny w 2019 roku pochłonął w sumie aż 171 mln złotych.

"Rzeczpospolita" dotarła do informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczących wykonania dochodów i wydatków budżetu państwa. W części "wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne" napisano, że w 2019 roku na Fundusz Kościelny przeznaczono kwotę aż 171 milionów złotych.

171 mln złotych z budżetu na Fundusz Kościelny. Rekordowo dużo przeznaczono na składki dla duchownych

Z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie związki wyznaniowe w Polsce, jednak największym beneficjentem pozostaje Kościół katolicki. W ramach funduszu finansowane są głównie składki społeczne i zdrowotne grupy duchownych. Część przeznaczana jest także na remonty obiektów sakralnych lub prowadzenie działalności charytatywnej.

Na początku lat 90. na fundusz przeznaczano 10 mln złotych rocznie (uwzględniając denominację). W 2016 roku wzrósł on do 145 mln, w 2017 roku do 159 mln, a w 2018 roku do 176 mln złotych.

W 2019 roku wysokość Funduszu Kościelnego wyniosła 171 mln złotych. Rekordowe są jednak wydatki na składki dla duchownych (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne), na które przeznaczono aż 153 mln złotych. MSWiA wyjaśnia, że wydatki funduszu są większe z powodu rosnącej wysokości minimalnego wynagrodzenia (2250 zł) oraz większego specjalnego zasiłku opiekuńczego (620 zł).

"Rzeczpospolita" zauważa, że na wzrost Funduszu Kościelnego wpływ może mieć także decyzja rządu PiS dotycząca wznowienia dotacji na konserwację i remonty obiektów sakralnych. Koszt tego projektu wynosi około 18 mln złotych.

We wrześniu 2019 roku pisaliśmy, że od momentu objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość wydatki na Fundusz Kościelny wyniosły ponad pół miliarda złotych. Według ówczesnego projektu ustawy wydatki na fundusz w 2019 roku miały wynieść ponad 140 mln złotych. 

Zobacz wideo „Rodzi się olbrzymia obawa, że państwo jest już bankrutem”
Więcej o: