Polacy kupują mieszkania za gotówkę. W I kwartale 2020 roku wydali rekordowe 5,7 mld zł

W pierwszych trzech miesiącach 2020 roku Polacy wydali 5,7 mld zł w gotówce na zakup mieszkań - tak wynika z danych NBP. To rekordowo dużo, a eksperci wskazują, że gotówki na rynku mieszkaniowym będzie jeszcze więcej.

Eksperci z HRE Investments przeanalizowali dane dotyczące rynku nieruchomości w I kwartale 2020 roku. Wynika z nich, że Polacy kupowali najwięcej mieszkań w historii, a deweloperzy nie nadążali z wprowadzaniem nowych projektów, co skutkowało wzrostem cen.

Zobacz wideo Duda czy Trzaskowski? Janina Bąk: Przepaść z pierwszej tury została zasypana. Przeważą wyborcy ostatniej godziny? [Studio Biznes odc. 44]

Polacy wydali w I kwartale 5,7 mld zł gotówki na mieszkania. To historyczny rekord

Pierwsze trzy miesiące 2020 roku były rekordowe także pod względem gotówki zainwestowanej przez Polaków w rynek mieszkaniowy. Polacy wydali na zakup mieszkań prawie 5,7 mld zł gotówki, co równa się prawie 12 tys. lokali kupionych za zaoszczędzone środki. Dla porównania, w I kwartale 2019 roku wartość transakcji gotówkowych wyniosła 4,5 mld zł, a pięć lat temu nie przekraczały one 2 mld zł. Warto dodać, że raport banku centralnego wziął pod uwagę tylko siedem miast Polski oraz zakupy w biurach sprzedaży deweloperów.

>>> Czytaj też: Znaczący wzrost nieruchomości na rynku. Jakie są ceny mieszkań w czerwcu 2020?

Jak czytamy w analizie HRE Investments, "gotówka odpowiadała za prawie dwie trzecie (63 proc.) kwoty wydanej przez Polaków na nowe mieszkania w 7 miastach (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Gdańsk i Gdynia). Jeśli ponadto uwzględnimy pieniądze, które angażowane były jako wkład własny przy zakupie mieszkania na kredyt, to okaże się, że gotówka odpowiadała za około 72 proc. środków, które trafiły do biur sprzedaży deweloperów w największych miastach".

Udział gotówki w zakupie mieszkańUdział gotówki w zakupie mieszkań HRE Investments na podstawie szacunków NBP

Nieruchomości. Eksperci przewidują, że na rynku będzie coraz więcej gotówki

Eksperci wśród głównych powodów takiej sytuacji na rynku nieruchomości wymieniają niskie oprocentowanie lokat, ale także wysoką inflację oraz awersję do ryzyka. Według prognoz udział gotówki w transakcjach mieszkaniowych może być jeszcze większy, a decydujący wpływ na to ma fakt, że oprocentowanie lokat spadło poniżej 0,5 proc. W związku z tym posiadacze gotówki chętniej będą inwestować w nieruchomości.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że banki zaostrzyły politykę kredytową i obecnie, aby otrzymać kredyt hipoteczny, często trzeba mieć wyższy wkład własny. To może sprawić, że mieszkania częściej będą kupować osoby posiadające własne oszczędności. 

Więcej o: