Radio Nowy Świat dzisiaj wystartowało. Bez reklam, za to z patronami. Kto finansuje nową rozgłośnię?

W piątek 10 lipca nastąpił długo oczekiwany start Radia Nowy Świat, założonego z inicjatywy byłych dziennikarzy Trójki Polskiego Radia. Nowa rozgłośnia powstała dzięki akcji crowdfundingowej. W kilka miesięcy udało się zebrać prawie 2 mln zł.

Radio Nowy Świat to inicjatywa tworzona przez byłych dziennikarzy Trójki. Początkowo nowa rozgłośnia miała wystartować 26 czerwca, ale u jednego z członków 60-osobowej redakcji, potwierdzono zakażenie koronawirusem. Ostatecznie więc radio rozpoczęło nadawanie w piątek 10 lipca. Można je słuchać m.in. na stronie internetowej www.nowyswiat.online czy za pomocą aplikacji Replaio oraz Patronite Audio. 

Wojciech Mann powitał słuchaczy: To nie jest stara Trójka, to nie jest Nowa Trójka, to jest RNŚ >>

Zobacz wideo Spotify, YouTube Music, Tidal czy Apple Music? Porównujemy najpopularniejsze aplikacje muzyczne

Rusza Radio Nowy Świat. Jak zebrano pieniądze na funkcjonowanie radia? Patroni zamiast reklam

Start nowej rozgłośni radiowej to nie tylko interesujące wydarzenie ze względu na znane i cenione nazwiska wchodzące w skład redakcji, ale także z tego powodu, skąd pochodzą środki finansowe, które pozwoliły na uruchomienie rozgłośni. 

Na założenie Radia Nowy Świat zebrano ponad 1,8 mln zł. Pieniądze pochodzą od osób prywatnych, które zdecydowały się wesprzeć inicjatywę za pośrednictwem strony Patronite. Są oni określani mianem patronów - łącznie jest ich ponad 25100. W założeniu rozgłośnia ma się opierać tylko o crowdfouding, dzięki czemu nie będzie konieczności emitowania płatnych reklam. Na stronie zbiórki wraz z informacją o kolejnych celach finansowych pojawiały się wpisy, na co dokładnie zostaną przeznaczone zebrane pieniądze

Akcja crowdfundingowa pozwoliła na rozpoczęcie działalności Radia 'Nowy Świat'Akcja crowdfundingowa pozwoliła na rozpoczęcie działalności Radia 'Nowy Świat' zrzut ekranu ze strony: https://patronite.pl/radionowyswiat

W zależności od wysokości wpłaconej kwoty, poszczególne osoby otrzymują różne statusy, a wraz z nimi pewne przywileje. Przykładowo, wpłacając 20 zł miesięcznie ma się pierwszeństwo w możliwości zapisania się na na koncerty bądź inne wydarzenia organizowane przez rozgłośnie. Osoby, które przekazują 50 zł otrzymują natomiast imienny elektroniczny certyfikat fundatora/fundatorki Radia Nowy Świat. Ostatni próg to kwota 3000 zł miesięcznie, dzięki której nazwa firmy wraz z podziękowaniami znajdzie się na stronie radia.  

Radio Nowy Świat rusza dzięki crowdfundingowi. Zbiórka funduszy na założenie rozgłośni pobiła rekord strony Patronite

Podobne inicjatywy crowdfudingowe cieszą się coraz większą popularnością w sieci. W tym wypadku jednak należy zwrócić uwagę na skalę zebranych środków w stosunkowo krótkim czasie.  Zbiórka funduszy na założenie nowej rozgłośni pobiła wszelkie rekordy strony Patronite.

W sieci pojawiła 16 kwietnia po tym, jak z Radiowej Trójki rozstali się Wojciech Mann, Anna Gacek czy Jan Chojnacki. W pomoc zaangażowała się grupa "Ratujmy Trójkę". Po miesiącu od jej ogłoszenia redakcja dostała od prywatnych darczyńców już milion zł na start. Stan na 9 lipca to 25141 patronów, 651 819 zł miesięcznie oraz łącznie 1 846 308 zł.

Radio Nowy Świat - gdzie i jak słuchać? Pierwszą audycję zacznie Wojciech Mann

Więcej o: