Zakaz handlu. Czy 12 lipca to niedziela handlowa? Czy jutro sklepy są otwarte?

Przepisy o zakazie handlu w niedziele zostały w bieżącym roku bardzo mocno zaostrzone. Do końcu roku będzie ich jeszcze tylko trzy. Czy 12 lipca sklepy są otwarte? Czy jest to niedziela handlowa?

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku. Ówczesne przepisy w niczym nie przypominają z obowiązującymi obecnie, gdyż z roku na rok są one coraz bardziej zaostrzane. Punkt kulminacyjny obserwujemy w 2020 roku, w którym będzie łącznie siedem niedziel handlowych. Co więcej, ich terminy są bardzo często powiązane ze świętami kościelnymi bądź wydarzeniami typu rozpoczęcie bądź zakończenie roku szkolnego. 

Zobacz wideo Aplikacje przydatne na wakacjach

Zakaz handlu w niedziele. Czy 12 lipca to niedziela handlowa?

Do końca roku pozostały zaledwie trzy niedziele bez zakazu handlu. 12 lipca jest jednak niedzielą niehandlową, więc wszystkie większe placówki handlowe typu Lidl bądź Biedronka oraz galerie handlowe będą w tym dniu zamknięte.

Ostatni raz zakupy w niedziele mogliśmy zrobić pod koniec czerwca. Była to powiązane z zakończeniem roku szkolnego i rozpoczęciem sezonu wakacyjnego. Najbliższa niedziele handlowa to 30 sierpnia, a więc w weekend przed rozpoczęciem roku szkolnego. Terminy pozostały niedziel handlowych w 2020 roku są następujące: 

  • 30 sierpnia 2020,
  • 13 grudnia 2020,
  • 20 grudnia 2020.

Niedziele handloweNiedziele handlowe fot. AG

12 lipca to niedziela niehandlowa. W jakich sklepach można robić zakupy?

Zakupy spożywcze wciąż można będzie zrobić w mniejszych sklepach osiedlowych oraz Żabkach pod warunkiem, że "za ladą" w tym dniu będzie właściciel danej placówki handlowe. Zakaz handlu nie dotyczy także stacji benzynowych, aptek oraz sklepów na dworcach. Dodatkowo od 18 maja odmrożone zostały restauracje oraz kawiarnie. 

>>> Czytaj także: Sondaż: Polacy nie chcą zakazu handlu w niedziele. Ankietowani podali konkretne powody

Więcej o: