Kursy walut niemal nie zareagowały na wybory prezydenckie. "Rynki finansowe nie lubią zmian"

Wybory prezydenckie w zasadzie nie miały wpływu na poniedziałkowe notowania kursów walut. Złoty nieznacznie się umocnił, ale zdaniem ekspertów głównie przez spadek wartości dolara względem euro.

Wybory prezydenckie wygrał, co jest niemal pewne, Andrzej Duda. Cząstkowe wyniki z 99,97 proc. komisji wyborczych wskazują bowiem, że urzędujący prezydent zyskał 51,21 proc. poparcia, a Rafał Trzaskowski 48,79 proc. I chociaż oficjalnych wyników wciąż nie znamy, możemy być niemal pewni, że wynik wyborów nie wpłynie na kurs walut.

Złoty nie reaguje na wybory prezydenckie. Ekspert podaje powód

Na ewentualny wpływ kursu walut w większym stopniu mogłaby wpłynąć zmiana na stanowisku gospodarza prezydenckiego pałacu. Utrzymanie stanowiska przez Dudę jest dla stabilności waluty korzystne.

- Można założyć, że obecny prezydent utrzyma swoje stanowisko przez najbliższe 5 lat. Złoty nie reaguje na te doniesienia. Dlaczego? Po pierwsze rynki finansowe nie lubią zmian - wyjaśnia cytowany przez TVN24 Michał Stajniak z XTB. Dodał też, że obecnie prowadzona polityka przez rząd jest już znana inwestorom i wiedzą oni, czego można się spodziewać w przyszłości, "przynajmniej teoretycznie".

Złoty nieznacznie się umacnia. Czynniki zewnętrzne istotniejsze

Polska waluta powyborczy poniedziałek zaczęła od niewielkiego odrabiania strat. Kurs dolara wynosił nad ranem 3,94 zł, co oznacza spadek w stosunku do piątku o 0,60 proc. Frank szwajcarski kosztował 4,19 zł, czyli mniej o 0,40 proc. Za jedno euro płacić trzeba 4,46 zł, czyli o 0,25 proc. mniej, za funta 4,99 zł - o 0,25 proc. mniej.

Czytaj też: Strefa euro. Chorwacja i Bułgaria coraz bliżej przyjęcia euro. Kraje dołączą do mechanizmu ERM II

Konrad Ryczko z Domu Maklerskiego BOŚ zauważa z kolei, że złoty w większym stopniu zależny jest od wydarzeń w strefie euro - podaje Money.pl.  Tymczasem amerykańska waluta traci względem europejskiej na bazie oczekiwań co do lepszego, globalnych danych makroekonomicznych oraz rosnących statystyk zakażeń COVID19 w południowych stanach USA.

Zobacz wideo Michał Kamiński: Wynik wyborów to dotkliwa porażka
Więcej o: