Zmiany w sklepach mięsnych. Konieczne będzie oznaczanie kraju pochodzenia mięsa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zmianach w przepisach, na mocy których konieczne będzie oznaczanie mięsa w ladach chłodniczych flagą kraju pochodzenia towaru. Nowe regulacje wejdą w życie 30 września.

30 czerwca 2020 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz. U. poz. 1149).

"Celem nowelizacji rozporządzenia było wprowadzenie na etapie sprzedaży detalicznej wymogu umieszczania oprócz informacji słownej o państwie pochodzenia mięsa świeżego, schłodzonego i zamrożonego również informacji pod postacią grafiki przedstawiającej flagę tego państwa pochodzenia" - poinformowało Ministerstwo na rządowej stronie internetowej.

Zobacz wideo Ograniczmy spożycie wołowiny. To zagrożenie dla klimatu

Obowiązek oznaczania mięsa flagą kraju pochodzenia wejdzie w życie w tym roku

Przepisy nakładające obowiązek znakowania mięsa sprzedawanego na wagę grafiką przedstawiającą flagę kraju pochodzenia produktu wejdą w życie 30 września 2020 r. 

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obowiązek prezentowania grafiki przedstawiającej flagę państwa pochodzenia jest uzupełnieniem informacji, która już w aktualnym stanie prawnym musi być udostępniana konsumentom w obiektach handlowych na wywieszce umieszczonej w  widocznym miejscu, towarzyszącej bezpośrednio prezentacji mięsa. Wymóg podawania informacji dotyczących państwa pochodzenia w przypadku nieopakowanego świeżego, schłodzonego i zamrożonego mięsa ze świń, owiec, kóz i drobiu wprowadzono przepisem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i  Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w  sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz. U. poz. 2461).

Więcej o: