Orlen przejmuje Lotos. Nieoficjalnie: Dziś Komisja Europejska wyda zgodę na kupno

Komisja Europejska we wtorek 14 lipca ma wydać zgodę na przejęcie Lotosu przez Orlen - podał nieoficjalnie Business Insider. Pozytywna decyzja znacznie przybliży finalizację transakcji.

Jak podaje Business Insider, dzisiaj o godz. 12:15 obędzie się konferencja prasowa Orlenu "poświęcona omówieniu realizowanych projektów rozwojowych spółki". Będzie ją można zobaczyć na kanale YouTube koncernu naftowego. To wtedy prawdopodobnie ogłoszona zostanie decyzja Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Lotosu. 

Zobacz wideo Kuczyński: W niektórych krajach już widać spowolnienie gospodarcze

Orlen przejmuje Lotos. Decyzja KE kluczowa dla finalizacji transakcji

Zgoda KE na przeprowadzenie transakcji sprawi, że trwający dwa lata proces znacznie zbliży się do końca. Komisja miała pewne wątpliwości w kwestii przejęcia spółki. Dotyczyły one możliwości stworzenia monopolu rynkowego. Państwowa spółka udzieliła jednak odpowiedzi na zastrzeżenia KE, która czas na podjęcie decyzji w tej sprawie ma najpóźniej do 22 lipca.

W przypadku prawdopodobnej pozytywnej decyzji organu europejskiego rozpocznie się proces fuzji obu spółek. W pierwszej fazie Orlen ma odkupić od Skarbu Państwa 33 proc. akcji Lotosu. Później przeprowadzona zostanie transakcja odkupu pozostałych udziałów. 

Fuzja Orlenu z Lotosem. Proces odkupu trwa dwa lata

Proces przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen rozpoczął się w lutym 2018 roku podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów. W kwietniu 2018 roku rozpoczął się proces due dilligence w Lotosie, czyli sprawdzanie kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej pod kątem przejęcia. W lipcu ubiegłego roku PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na fuzję, natomiast pod koniec sierpnia 2019 roku podpisane zostało porozumienie pomiędzy PKN Orlen a Skarbem Państwa i Grupą Lotos określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki.

Więcej o: