Bon turystyczny. Od kiedy 500 zł na wakacje? Jadwiga Emilewicz precyzuje datę

Choć był obiecywany od dawna, wciąż brak konkretów na temat zapowiadanego m.in. przez prezydenta Andrzeja Dudę w kampanii bonu turystycznego - w tym zwłaszcza terminu, od którego będzie można z niego korzystać. Jadwiga Emilewicz zdradziła teraz, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, z dotacji będzie można skorzystać jeszcze pod koniec lipca.

Głosowanie nad sprawozdaniem komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym zaplanowano podczas najbliższego posiedzenia Sejmu - na środę w godz. 16.00-18.30. To wtedy rozstrzygnie się, w jakiej formie obowiązywać będzie dotacja.

Emilewicz: Z bonu turystycznego będziemy mogli skorzystać pod koniec lipca

Systemy informatyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiej Organizacji Turystycznej kończą się modelować. Na roboczo zakładaliśmy, że pierwsze płatności będzie można realizować 26 lipca, a zatem, zakładając, że bon jutro-pojutrze będzie przyjęty przez Sejm, a następnie niezwłocznie podpisany przez pana prezydenta, to już pod koniec lipca będziemy mogli skorzystać z bonu.

- powiedziała Emilewicz w wywiadzie dla Radia Plus. 

Wicepremier nie chciała zadeklarować, czy posłowie koalicji rządowej przyjmą, czy też odrzucą senackie poprawki dotyczące m.in. poszerzenia kręgu uprawnionych do bonu o emerytów i rencistów oraz dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i tam pobierają zasiłki. - Dla grupy emerytów przygotowaliśmy już w tym roku osobny pakiet. […] Jeszcze liczymy skutki finansowe takiego rozszerzenia i mamy jeszcze dobę, aby podjąć decyzję" - powiedziała Emilewicz.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Bon turystyczny. Kto będzie mógł z niego skorzystać? Jak złożyć wniosek?

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym zakłada wsparcie polskich rodzin i branży turystycznej w związku z kryzysem spowodowanym rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. Osoby wskazane w ustawie otrzymają na każde dziecko świadczenie w formie tzw. bonu turystycznego w wysokości 500 zł, na sfinansowanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych na terenie kraju.

>>> Dowiedz się więcej: Bon turystyczny na wakacje. Jak złożyć wniosek o dodatkowe wsparcie?

Na dziecko niepełnosprawne ma przysługiwać także dodatkowe świadczenie w tej samej wysokości (a zatem łącznie 1000 zł). Bon w postaci elektronicznej nie będzie podlegał wymianie na gotówkę. Prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygaśnie 31 marca 2022 roku.