Awaria CRBR w ostatnim dniu zgłaszania danych. Ministerstwo przedłużyło termin
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych został wprowadzony w drugiej połowie 2019 roku. Wczoraj informowaliśmy o tym, że od 13 lipca wpisanie się do niego jest obligatoryjne dla większości spółek pod groźbą kary administracyjnej wynoszącej nawet 1 mln zł. Wielu przedsiębiorców miało problem ze zrobieniem tego w ostatnich godzinach z powodu awarii CRBR, więc resort zdecydował się przedłużyć termin składania wniosków do końca dnia 14 lipca.
Awaria CRBR. Wnioskujący mieli problemy z dostępem do strony. Resort wydłużył termin
Kłopoty rozpoczęły się w poniedziałek 13 lipca w godzinach popołudniowych. Wysyłający mieli problemy z dostępem do strony internetowej Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, wysłaniem plików XML czy utworzeniem nowego zgłoszenia. O kłopotach alarmowali za pośrednictwem mediów społecznościowych. Resort zareagował szybko, wydłużając termin zgłaszania danych o dodatkowe 24 godziny. W międzyczasie pracowano nad rozwiązaniem problemów.
"Na podstawie art. 60 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu stwierdzono zakłócenie w funkcjonowaniu systemu teleinformatycznego obsługującego Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Część użytkowników, którzy dziś dokonują zgłoszeń do CRBR, ma trudności w trakcie wypełniania formularza. W związku z tym do biegu terminów, o których mowa w art. 60 ust. 1 ustawy nie wlicza się 13 lipca. Zgłoszenia przyjmujemy do 14 lipca br., bez konsekwencji dla rejestrujących się" - czytamy w rządowym komunikacie.
CRBR. Kogo to dotyczy? W jaki sposób należy się zgłosić?
Przypominamy, że do CRBR muszą zgłosić się spółki jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne. Dotyczy to także firm, które znajdują się w stanie upadłości bądź likwidacji. Do rejestru można się wpisać tylko drogą elektroniczną za pomocą profilu zaufanego bądź podpisu elektronicznego. Według przepisów za beneficjentów rzeczywistych uważa się osoby posiadające więcej niż 25 proc. udziałów lub akcji.
-
Rok pandemii w Polsce kończymy posępną liczbą. Jakby zniknęły całe Siedlce. Drugie miejsce w UE
-
Polskie szczepionki na koronawirusa - supertanie, supernowoczesne i bez żadnego rządowego wsparcia
-
Właściciele domów będą zgłaszać, czym ogrzewają budynek. Wysokie kary dla tych, którzy tego nie zrobią
-
Amazon czy Allegro - gdzie jest taniej? Analiza 1000 produktów daje odpowiedź
-
Co ze szczepieniem ozdrowieńców? Michał Dworczyk przedstawił plan - tylko jedna dawka
- Dodatki do renty i emerytury również podlegają waloryzacji. Jakie są nowe kwoty?
- Afera Amber Gold. Część wierzycieli nie otrzyma zadośćuczynienia
- Dwanaście miesięcy koronawirusa w Polsce na dwunastu wykresach. Tak zmieniały się liczby i nastroje
- Biedronka znów rozdaje niektóre produkty za darmo. Znamy szczegóły promocji
- PIT 2021. Jak sprawdzić, czy mój PIT za 2020 rok został rozliczony?