Awaria CRBR w ostatnim dniu zgłaszania danych. Ministerstwo przedłużyło termin

Ministerstwo Finansów wydłuża czas przyjmowania zgłoszeń do CRBR do końca dnia we wtorek 14 lipca. Decyzja jest powiązana z awarią rejestru. Doszło do niej ostatniego dnia, w którym przedsiębiorcy mogli zgłaszać dane.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych został wprowadzony w drugiej połowie 2019 roku. Wczoraj informowaliśmy o tym, że od 13 lipca wpisanie się do niego jest obligatoryjne dla większości spółek pod groźbą kary administracyjnej wynoszącej nawet 1 mln zł. Wielu przedsiębiorców miało problem ze zrobieniem tego w ostatnich godzinach z powodu awarii CRBR, więc resort zdecydował się przedłużyć termin składania wniosków do końca dnia 14 lipca.

Zobacz wideo Koronakryzys może zapoczątkować nową zimną wojnę? Borys: Po pandemii mamy niebezpieczną mieszankę [Studio Biznes odc. 40]

Awaria CRBR. Wnioskujący mieli problemy z dostępem do strony. Resort wydłużył termin

Kłopoty rozpoczęły się w poniedziałek 13 lipca w godzinach popołudniowych. Wysyłający mieli problemy z dostępem do strony internetowej Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, wysłaniem plików XML czy utworzeniem nowego zgłoszenia. O kłopotach alarmowali za pośrednictwem mediów społecznościowych. Resort zareagował szybko, wydłużając termin zgłaszania danych o dodatkowe 24 godziny. W międzyczasie pracowano nad rozwiązaniem problemów. 

"Na podstawie art. 60 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu stwierdzono zakłócenie w funkcjonowaniu systemu teleinformatycznego obsługującego Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Część użytkowników, którzy dziś dokonują zgłoszeń do CRBR, ma trudności w trakcie wypełniania formularza. W związku z tym do biegu terminów, o których mowa w art. 60 ust. 1 ustawy nie wlicza się 13 lipca. Zgłoszenia przyjmujemy do 14 lipca br., bez konsekwencji dla rejestrujących się" - czytamy w rządowym komunikacie.

CRBR. Kogo to dotyczy? W jaki sposób należy się zgłosić?

Przypominamy, że do CRBR muszą zgłosić się spółki jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne. Dotyczy to także firm, które znajdują się w stanie upadłości bądź likwidacji. Do rejestru można się wpisać tylko drogą elektroniczną za pomocą profilu zaufanego bądź podpisu elektronicznego. Według przepisów za beneficjentów rzeczywistych uważa się osoby posiadające więcej niż 25 proc. udziałów lub akcji.