Wojna handlowa. USA wprowadzają sankcje wizowe wobec Huawei

Pracownicy firmy Huawei nie są mile widziani w Stanach Zjednoczonych. Departament stanu nałożył sankcje wizowe na część z nich.

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje wizowe na część pracowników chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że są one karą za współudział w praktykach łamania praw człowieka przez Pekin.

Zobacz wideo USA toczą walkę z Chińskim gigantem technologicznym. O co chodzi w konflikcie?

Mike Pompeo: Huawei to narzędzie w rękach Komunistycznej Partii Chin

W czasie konferencji prasowej w Waszyngtonie szef amerykańskiej dyplomacji określił firmę Huawei mianem narzędzia Komunistycznej Partii Chin.

- Departament Stanu nałoży restrykcje wizowe na niektórych pracowników chińskich firm technologicznych takich jak Huawei, które udzielają materialnego wsparcia reżimowi biorącemu udział w łamaniu praw człowieka na świecie - oświadczył Mike Pompeo, który wcześniej określił Huawei mianem "konia trojańskiego chińskich służb wywiadowczych". Sekretarz stanu USA dodał, że działania podjęte przez amerykański rząd wobec Huawei powinny stanowić ostrzeżenie dla innych firm technologicznych.

We wtorek prezydent Donald Trump podpisał ustawę nakładającą na Chiny sankcje za działania podważające autonomię Hongkongu. Odebrał też Hongkongowi preferencyjny status w relacjach z USA.

Wojna handlowa USA z Chinami

Huawei już od roku zmaga się z restrykcjami narzuconymi przez USA. W maju administracja Donalda Trumpa przedłużyła je o kolejny rok. Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, Amerykanie postanowili wówczas uderzyć dodatkowo w biznes procesorów.

Cała historia zaczęła się w połowie maja 2019 roku, kiedy administracja Donalda Trumpa ogłosiła "stan zagrożenia" i stworzyła "czarną listę". Znalazły się na niej wybrane chińskie przedsiębiorstwa, z którymi nie mogą współpracować amerykańskie firmy. Pokłosiem decyzji USA było zawieszenie współpracy Google i Huawei.

W maju Stany Zjednoczone przedłużyły zakaz współpracy z wybranymi chińskimi firmami do maja 2021 roku. Rozporządzenie dotyczy przede wszystkim Huawei oraz ZTE. Nie obejmuje pozostałych przedsiębiorstw produkujących smartfony. W tym samym miesiącu USA zapowiedziały zakaz sprzedaży firmie Huawei procesorów, które mogą zawierać technologie pochodzące ze Stanów Zjednoczonych.

Więcej o: