Ministerstwo Rozwoju ostrzega: Oszuści już wykorzystują bon turystyczny

Ministerstwo Rozwoju ostrzega przed ofertami od nieznanych osób proponujących "specjalne vouchery urlopowe". Na razie incydenty dotyczyły mieszkańców Mazowsza w wieku od 40 do 80 lat.

Jak wyjaśniło ministerstwo w rządowym komunikacie, oszuści oferują tygodniowy pobyt w kurorcie. Aby otrzymać voucher urlopowy, należy przelać na podany numer konta pieniądze za cztery dni pobytu, reszta wyjazdu jest "za darmo" w ramach bonu. Na ten moment nie wiadomo, jaka jest skala oszustwa. 

W związku z wyżej opisanymi incydentami Ministerstwo Rozwoju przypomina, że ustawa o Polskim Bonie Turystycznym nie obowiązuje, gdyż wciąż czeka na podpis prezydenta Andrzej Dudy, a wszelkich informacji na temat projektu należy szukać na stronie resortu oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. 

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz była gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (16.07)

Bon turystyczny nie dla emerytów. Emilewicz: lista beneficjentów może zostać rozszerzona 

Oszuści wykorzystują fakt, że w projekcie ustawy znajdował się zapis wprowadzony przez Senat o tym, aby bon turystyczny otrzymali także emeryci i renciści. Ostatecznie w środę 15 lipca Sejm przegłosował wprowadzenie bonu, ale poprawka o rozszerzeniu grona świadczeniobiorców nie uzyskała poparcia Sejmu. 

- W tym roku pan prezydent tak zaprojektował ten dodatek, że ma wesprzeć polskie rodziny, które na skutek epidemii koronawirusa ucierpiały. Niektórzy mają mniejsze pensje, inni utracili pracę - argumentowała Jadwiga Emilewicz w porannej rozmowie Gazeta.pl, zapewniając, że lista beneficjentów może zostać w przyszłości rozszerzona. 

Bon turystyczny. Od kiedy będzie można z niego skorzystać?

Zgodnie z zapowiedziami z bonu będzie prawdopodobnie można skorzystać pod koniec lipca bieżącego roku. Za wypłatę świadczenia będzie odpowiedzialny ZUS. Osoby uprawnione do tego otrzymają bon turystyczny bez składania wniosku po wcześniejszym potwierdzeniu aktualności danych osobowych drogą elektroniczną. 

>>> Dowiedz się więcej: Bon turystyczny na wakacje. Jak złożyć wniosek o dodatkowe wsparcie?

Więcej o: