Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do kiedy obowiązuje i na jakich zasadach?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, jest przyznawany do 26 lipca. Na jakich zasadach można skorzystać z tego świadczenia? Czy zostanie wydłużone o kolejne dwa tygodnie?

Zasiłek opiekuńczy a koronawirus. ZUS informuje o kolejnym przedłużeniu obowiązywania świadczenia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w związku z zamknięciem szkół, przedszkoli, żłobków i klubów dziecięcych. Rodzice, którzy musieli zrezygnować z pracy opiekując się dzieckiem, mieli dostać dodatkowe świadczenie pieniężne. Obecne przedłużenie obowiązywania dodatkowego zasiłku opiekuńczego opiera się na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 lipca  (Dz. U. poz. 1231).

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy terminy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadzono 26 marca 2020 roku, później przedłużano jego obowiązywanie kilkukrotnie - za każdym razem o dwa tygodnie. W kolejnych transzach wprowadzano zmiany - obejmując nim między innymi rodziców dzieci niepełnosprawnych. Obecnie dodatkowy zasiłek opiekuńczy obowiązuje od 12 do 26 lipca. Większość spośród już ustalonych zasad nie uległa zmianie. 

Zasiłek opiekuńczy: dla kogo jest przewidziany?

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Przede wszystkim skierowany został do rodziców:

  • dzieci do 8 roku życia, które z powodu COVID-19 musiały pozostać w domu, ponieważ zamknięto ich żłobek, przedszkole, szkołę lub klub dziecięcy
  • dzieci, których niania lub dzienny opiekun nie mogli podjąć opieki z uwagi na restrykcje
  • dzieci do lat 8, które mogą pójść do swojego przedszkola lub żłobka, ale rodzice się na to nie zdecydowali
  • dzieci niepełnosprawnych do lat 18 mających orzeczenie o niepełnosprawności
  • dzieci do lat 24 mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Dotyczy to też opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które są zwolnione od wykonywania pracy w sytuacji koniecznej opieki nad nimi w sytuacji, gdy zamknięta z powodu COVID-19 została placówka w której były umieszczone.   

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jak złożyć wniosek?

Wniosek o zasiłek można złożyć przez internet. Jego wzór jest dostępny TUTAJ. Osoby zatrudnione powinny poinformować o tym pracodawcę, natomiast prowadzące działalność gospodarczą - ZUS.

Zasiłek opiekuńczy: ile wynosi świadczenie? 

Zasiłek opiekuńczy w związku z epidemią COVID-19 wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Warto dodać, że każdorazowo wypłacany jest za okres nie dłuższy, niż 14 dni na podstawie oświadczenia złożonego u płatnika składek, którym w praktyce najczęściej jest pracodawca.  

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - czy obowiązywanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostanie wydłużone?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie podało dotychczas żadnych informacji dotyczących ewentualnego wydłużenia czasu wypłacania dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne 14 dni. Przed 12 lipca minister Marlena Maląg dała do zrozumienia, że nie należy liczyć na kolejną transzę. W krótkim czasie podjęto jednak inną decyzję. Być może dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony na cały okres wakacji. Informacji na ten temat powinniśmy spodziewać się maksymalnie do 26 lipca. 

Zobacz wideo Jak ważne są szczepienia?
Więcej o: