Zakaz handlu. Czy 19 lipca to niedziela handlowa? Czy jutro sklepy będą otwarte?

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od marca 2018 roku. W pełnej formie w życie wszedł jednak w styczniu tego roku. Czy 19 lipca to niedziela handlowa? Czy jutro będą otwarte sklepy?

Od marca 2018 roku w Polsce obowiązuje zakaz handlu w niedziele. Początkowo w ograniczonej formie, od początku bieżącego roku już w pełnej. Zakaz handlu miał na celu wspierania relacji rodzinnych oraz małych przedsiębiorców. Ten drugi cel nie został zrealizowany, a wielu sklepikarzy ma się gorzej, niż przed wprowadzeniem przepisów. Polacy początkowo byli bardziej przychylni, niż przeciwni niedzielom niehandlowym, ale tendencja się odwróciła. W zeszłym roku więcej było już przeciwników, niż zwolenników zakazu handlu w niedzielę.

Zobacz wideo Minister Jadwiga Emilewicz w Porannej rozmowie Gazeta.pl

Czy jutro jest niedziela handlowa? Czy 19 lipca sklepy są otwarte?

Nie, 19 lipca to niedziela niehandlowa. Jutro sklepy będą  zamknięte, ale dotyczy to dużych sieci, typu Carrefour, Auchan, Lidl czy Biedronka. Otwarte mogą być mniejsze sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel. Ponadto zakaz nie obejmuje Żabek, gdzie ze względu na model franczyzowy za kasą może znaleźć się właściciel sklepu. Z zakazu handlu wyjęte są również sklepy o statusie placówki pocztowej. Ponadto zakupy można zrobić na stacjach benzynowych, a otwarte mogą być cukiernie, kawiarnie, lodziarnie, restauracje czy kwiaciarnie. 

Kiedy są niedziele handlowe w 2020 roku? Kalendarz

W 2020 roku zaplanowano siedem niedziel handlowych. Każda jest związana z jakimś wydarzeniem, tak by ułatwić zakupy Polakom w gorętszych okresach. Cztery niedziele nieobjęte zakazem handlu już minęły. Przed nami tylko trzy. Pierwsza związana jest z rozpoczęciem roku szkolnego i zaplanowano ją na 30 sierpnia. Na kolejne będzie trzeba czekać cztery miesiące, do ostatniego miesiąca roku. Wtedy w związku z Bożym Narodzeniem sklepy będą otwarte w niedzielę 13 oraz 20 grudnia. 

Niedziele handloweNiedziele handlowe fot. AG

Więcej o: