British Airways wycofuje z floty "królową nieba". Boeing 747 zniknie z powodu koronawirusa

Brytyjski przewoźnik British Airways poinformował o uziemieniu 31 samolotów Boeing 747. Jumbo jety miały służyć do 2024 roku, ale pandemia koronawirusa znacznie przyspieszyła tę decyzję.

Pandemia koronawirusa jest szczególnie bolesna dla branży lotniczej. Kilkumiesięczne zamknięcie przestrzeni lotniczej, a także spadek koniunktury w tej branży sprawił, że wiele linii lotniczych zmaga się z problemami finansowymi i staje przed trudnymi decyzjami. 

Zobacz wideo Tam umierają samoloty. Cmentarzysko w Arizonie

British Airways uziemia 31 samolotów Boeing 747-400

British Airways poinformowało o natychmiastowym uziemieniu 31 samolotów Boeing 747-400. Jumbo jety miały służyć do 2024 roku, ale brytyjski przewoźnik stwierdził, że z powodów problemów finansowych i szukaniu oszczędności zdecydował przyspieszyć ten proces. 

- Z wielkim smutkiem potwierdzamy decyzję o wycofaniu naszej floty Boeingów 747. Jest mało prawdopodobne, żeby nasza wspaniała "królowa nieba" kiedykolwiek będzie miała ponownie szansę obsługiwać komercyjne loty dla British Airways. Powodem decyzji jest mniejszy ruch w branży lotniczej spowodowany pandemią - poinformował rzecznik prasowy firmy. 

Decyzja o uziemieniu samolotów nie jest szokująca. W ostatnich miesiącach na podobny ruch zdecydowały się m.in. Air France, Delta Airlines czy United Airlines. British Airways zaznaczyło, że usunięcie jumbo jetów z floty pomoże w osiągnięciu neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

Koronawirus powodem potężnych problemów linii lotniczych

Z problemami finansowymi powstałymi w wyniki pandemii koronawirusa zmagają się najwięksi w branży lotniczej. Chęć cięcia kosztów potęguje fakt, że według prognoz siatka globalnych połączeń uszczupli się na kilka lat. Lufthansa jest zmuszona zwolnić 22 tys. pracowników, z kolei Air France ucina "zaledwie" 7,5 tys. etatów

Więcej o: