NABU. Czym zajmuje się organizacja, która doprowadziła do zatrzymania Sławomira N.? Współpracują z FBI

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy we współpracy z polskim CBA odpowiada za zatrzymanie Sławomira N. Celem istniejącego do 2014 roku NABU jest przede wszystkim tropienie korupcji wśród rządzących.

Były minister transportu Sławomir N. został zatrzymany na wniosek Prokuratory Okręgowej w Warszawie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Z informacji przekazanych przez CBA wynikaa, że ma usłyszeć zarzuty dotyczące korupcji, prania brudnych pieniędzy i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Według Stanisława Żaryna zarzuty dotyczą sprawowania przez Sławomira N. funkcji publicznej za wschodnią granicą. W sprawę zaangażowana jest ukraińska służba antykorupcyjna NABU. 

Zobacz wideo Sławomir N., były minister transportu, został zatrzymany przez CBA po polsko-ukraińskim śledztwie. Ma usłyszeć zarzuty korupcyjne

NABU. Czym zajmuje się organizacja, która współpracowała przy sprawie Sławomira N.? 

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) jest organizacją powstałą w celu walki z korupcją na szczeblu rządowym, co przez lata było poważnym problemem na Ukrainie. Biuro zostało powołane do życia przez ukraiński parlament w 2014 r. jako jeden z wymogów stawianych Ukrainie przez MFW i Komisję Europejską w celu złagodzenia ograniczeń wizowych. 

"Głównym zadaniem Biura jest zwalczanie przestępstw korupcyjnych popełnianych przez wysokich urzędników uprawnionych do pełnienia funkcji państwowych i samorządowych, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. [...]  NABU jest nowym organem w ukraińskim systemie prawnym, utworzonym po rewolucji godności w celu oczyszczenia władz z korupcji, a także w celu zbudowania i rozwoju odnoszącego sukcesy społeczeństwa i skutecznego państwa" - czytamy na stronie internetowej

Detektywi szkoleni w USA. NABU współpracuje m.in. z FBI oraz EUACI

NABU od 2017 roku współpracuje m.in. z FBI oraz EUACI (organizacja antykorupcyjna należąca do UE). Cześć pracowników NABU szkoliło się w Stanach Zjednoczonych, Unia Europejska przekazuje zaś organizacji środki na rozwój. 

NABU formalnie rozpoczęło działalność w 2015 r. Centrala mieści się w Kijowie. Maksymalnie może zatrudniać 700 pracowników. Jego dyrektorem jest Artem Sytnyk. Do 2019 r. organizacja przeprowadziła blisko 900 postępowań. W ich ramach 438 osób oskarżono, a 38 skazano.

Więcej o: