Bon turystyczny a wynajem mieszkań na wakacje. To koniec szarej strefy?

Bon turystyczny może nie tylko pomóc polskiej turystyce, ale także zmniejszyć szarą strefę na rynku najmu mieszkań. Powód? Płatności bonem mogą przyjąć jedynie ci, którzy mają zarejestrowaną działalność gospodarczą.

W minionym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą Polski Bon Turystyczny. Bon w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko niepełnoletnie, a na dzieci niepełnosprawne w wysokości 1 tys. zł. Dofinansowanie będzie miało formę elektroniczną, a za jego wprowadzenie od strony technicznej odpowiada ZUS oraz Polska Organizacja Turystyczna. Bonem będzie można płacić do 31 marca 2022 roku. 

Zobacz wideo Kiedy bon turystyczny trafi do rodzin?

Bon turystyczny zlikwiduje czarny rynek najmu? Zdania są podzielone 

Jak podaje "Rzeczpospolita", bon turystyczny może wpłynąć na unormowanie rynku najmu mieszkań oraz zlikwidowanie szarej strefy w tym obszarze. Zgodnie z obowiązującymi przepisami środki z bonu mogą trafić jedynie do zarejestrowanych firm. Osoby zainteresowane dotarciem do bonu będą musiały zalegalizować swoją działalność. 

- Wprowadzenie bonu będzie kolejnym krokiem do porządkowania rynku najmu krótkoterminowego. Czy skutecznym? Zobaczymy. Przepisy obligujące właścicieli mieszkań do prowadzenia legalnego najmu już od dawna obowiązują. Spora część mieszkań nie jest zarejestrowana w lokalnych spisach. Dotyczy to głównie miast, mniej kurortów - tłumaczy, cytowana przez "Rzeczpospolitą" Marlena Kosiura, analityk portalu InwestycjewKurortach.pl. 

Z drugiej strony eksperci zauważają, że większość osób z dziećmi będzie wybierać góry bądź morze na wakacje, a niekoniecznie duże miasta. Oznacza to, że na bonie mogą zyskać osoby wynajmujące mieszkania, ale raczej nie w metropoliach.

Bon turystyczny. Kiedy pojawi się lista podmiotów, które będą obsługiwać bon? 

Obecnie Polska Organizacja Turystyczna pracuje nad stworzeniem katalog firm uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu. Mogą to być hotele, pensjonaty, ale także restauracje.

Aby znaleźć się w tym gronie, należy będzie zarejestrować się w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS. POT na bieżąco będzie aktualizować listę podmiotów, które spełniają określone warunki. Będzie ona dostępna na rządowej stronie bonturystyczny.gov.pl. Na razie nie wiadomo, kiedy przedsiębiorcy będą mogli się rejestrować w systemie. Ma o tym poinformować Ministerstwo Rozwoju na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MR. Prace nad projektem wciąż trwają. 

Więcej o: