Zakaz handlu w niedzielę częściowo zniesiony? Jest projekt ustawy, ale "S" nie chce o tym słyszeć

Projekt czasowego zniesienia zakazu handlu w niedzielę wpłynął już do Rady Dialogu Społecznego. O wdrożenie takiego rozwiązania od miesięcy apeluje branża. Rząd oficjalnie takiego scenariusza nie rozważa. "Solidarność" jest przeciwko.
Zobacz wideo

Handel należy do branż, które zostały najmocniej dotknięte pandemią koronawirusa. W bardzo trudnej sytuacji znalazły się m.in. galerie, które przez kilka tygodni były całkowicie zamknięte, a teraz również nie działają na pełnych obrotach. Jednym z "kół ratunkowych" dla handlowców mogłoby być - przynajmniej czasowe - zniesienie zakazu handlu w niedziele.

W ostatnich miesiącach w tej sprawie do rządu apelowały takie organizacje, jak Pracodawcy RP, Polska Rada Centrów Handlowych, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Konfederacja Lewiatan, a także Rada Przedsiębiorczości.

Zakaz handlu w niedzielę częściowo zniesiony? Jest projekt

Jak wynika z ustaleń dziennika "Fakt", nie skończy się jednak tylko na apelach. W tym tygodniu do Rady Dialogu Społecznego, która skupia pracodawców, związkowców oraz stronę rządową, trafił projekt ustawy, który zakłada zniesienie handlu w niedzielę na czas epidemii, a także na okres 180 dni po jej zakończeniu. W projekcie znajduje się jednak zastrzeżenie, że zakaz nadal obowiązywałby w te niedziele, w które jednocześnie przypada święto.

Zawieszenie zakazu handlu w niedziele przede wszystkim spowoduje ochronę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle współpracujących z handlem, ale także zwiększy sprzedaż, przyczyniając się do zmniejszenia spadku PKB oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów, ponieważ zakupy rozłożą się na 7 dni w tygodniu

- czytamy w uzasadnieniu.

Jak pisze "Fakt", projekt ustawy, pod którym podpisały się organizacje pracodawców zakłada, że pracownicy branży mieliby zagwarantowane co najmniej dwie wolne niedziele w miesiącu.

Projekt ten pokrywa się z wcześniejszym apelem Rady Przedsiębiorczości, która tłumaczyła, że zniesienie zakazu pomoże w przywróceniu obrotów i przychodów do poziomu przed pandemią w szybszym tempie i pozwoli również rozłożyć liczbę klientów w czasie.

Rząd sceptyczny. "Solidarność" może zablokować projekt

Na ten moment rząd nie odniósł się oficjalnie do projektu ustawy o czasowym zniesieniu handlu w niedzielę. Kilka tygodni temu minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz studziła jednak nastroje w tej sprawie, tłumacząc, że taki scenariusz na razie nie jest rozważany.

Dzisiaj nie widzimy konieczności, aby ten zakaz był zniesiony

- podkreśliła Jadwiga Emilewicz podczas konferencji z dziennikarzami.

Jeszcze bardziej sceptyczni wobec pomysłu są związkowcy z "Solidarności".

NSZZ Solidarność pod żadnym pozorem nie zamierza uczestniczyć w pracach nad liberalizacją ustawy (…) i nie poprze jakichkolwiek działań zmierzających do zmiany przepisów na niekorzyść pracowników

– oświadczyły władze związku.

Zakaz handlu w niedzielę wciąż dzieli Polaków

Z opublikowanego w kwietniu badania „Nastawienie do finansów” wykonanego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat nastawienie Polaków do tych obostrzeń nieznacznie się zmieniło. 

Zmniejszyła się liczba osób, które zakaz handlu popierają - z 33 do 30 procent. Z kolei zarówno w 2018 i 2019 roku część badanych wybierających "Jest mi to obojętne" wyniosła 36 proc. Z 31 proc. do 34 proc. skoczyła za to liczba osób, które są "przeciw wolnym niedzielom lub ich denerwują i przeszkadzają w załatwieniu wielu spraw".

Z badania dowiadujemy się też, że dla większości ankietowanych zakaz handlu w niedzielę nie zmienił nic w kwestiach budżetu domowego i czasu spędzanego z bliskimi. Aż 78 proc. osób w 2019 roku stwierdziło, że wydaje tyle samo pieniędzy, 6 proc. wydaje więcej a 16 proc. mniej.