Bon turystyczny. Od kiedy będzie można z niego skorzystać? W teorii niedługo, gorzej z praktyką

Polski Bon Turystyczny będzie dostępny jeszcze w te wakacje. Uzyskanie środków, nie oznacza jednak, że uda się z nich skorzystać. Wszystko wskazuje na to, że pojawią się duże problemy z rejestracją po stronie usługodawców.

Polski Bon Turystyczny oficjalnie będzie przysługiwał na każde dziecko do 18. roku życia. Stosowną ustawę prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek 17 lipca. Wprowadzenie bonu zajęło sporo czasu przez zmiany, które w tak zwanym międzyczasie zaszły w ustawie. Początkowo miało to być 1000 zł dla wszystkich zatrudnionych na umowę o pracę, ale kwota ta w większości przypadków została obniżona do 500 zł (1000 zł dostaną jedynie dzieci niepełnosprawne). W związku z tymi opóźnieniami skorzystanie z bonu w tym roku może być utrudnione. 

Zobacz wideo Kiedy bon turystyczny trafi do rodzin?

Polski Bon turystyczny. Od kiedy będzie można skorzystać?

Bon będzie można uzyskać od 31 lipca przez platformę PUE ZUS. Proces zakładania konta ZUS opisał w specjalnym wideo. Ponadto konieczne jest uzupełnienie danych kontaktowych, gdyż bon zostanie przyznany w formie kodu, który przyjdzie do rodzica bądź opiekuna SMS-em oraz mailem. 

 

Już sam ten wymóg, mimo że nie trzeba składać wniosku, może spowolnić przyznanie pieniędzy z bonu turystycznego. Jak powiedziała prezes ZUS dla Prawo.pl, instytucja dostała mało czasu na wdrożenie odpowiedniej infrastruktury. Z PUE korzysta 4,5 mln Polaków, a teraz liczba ta ma wzrosnąć niemal o 70 proc. To może powodować zawieszanie się systemu, choć ZUS zapewnia, że pomoże wszystkim, którzy będą potrzebowali pomocy w założeniu profilu.

Problemem jest również to, gdzie będzie można skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego. Firmy mają dostać możliwość rejestrowania się do programu od soboty 25 lipca (choć początkowo miał to być piątek 24 lipca). Niestety, wg. portalu noclegi.pl 78 proc. przedsiębiorców nie wie, jak będzie przebiegał proces rejestracji i jak się ubiegać o status placówki honorującej bon. Listę takich miejsc ma wraz z ZUS-em stworzyć Polska Organizacja Turystyki, ale... dopiero po tym, jak dostanie informacje o zarejestrowanych firmach od ZUS-u. Taki chaos powoduje, że skorzystanie z bonu może być w tym roku utrudnione lub w niektórych przypadkach niemożliwe. Zachowuje on jednak ważność do 31 marca 2022 roku, więc niewykorzystanie środki do tego czasu nam nie przepadną.

Więcej o: