Ustawa o zakazie różnicowania pensji ze względu na płeć trafiła do komisji. Pierwszy podpisał ją Kaczyński
Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w Polsce są różne, choć według danych Eurostatu różnica ta wynosi "zaledwie" 8,8 proc. i jest jedną z najniższych na Starym Kontynencie. Iga Magda, wiceprezeska Instytutu Badań Strukturalnych i prof. SGH podkreśla w rozmowie z Money.pl, że liczby te dotyczą tylko wybranych branż, co powoduje, że Polska wypada korzystniej. Rzeczywistość lepiej oddają przywołane przez "Rzeczpospolitą" ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego, według których różnica w pensjach między kobietami i mężczyznami wynosi aż 19,9 proc. Tu warto zwrócić uwagę choćby na lukę płacową w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz innych instytucjach rządowych. W znakomitej większości to mężczyźni zarabiają w nich więcej. Z tego schematu wyłamuje się GUS, gdzie kobiety otrzymują średnio 300 zł więcej wynagrodzenia.
Na przełomie czerwca i lipca pojawił się projekt zmian w Kodeksie pracy, który miałby zlikwidować lukę płacową między kobietami a mężczyznami w Polsce. Jego pomysłodawcami są posłowie PiS, a pierwszy podpis złożył prezes partii Jarosław Kaczyński.
Luka płacowa. Projekt zmian w kodeksie pracy trafił do komisji sejmowej
Jak informuje PAP, projekt zmian został skierowany do sejmowej komisji do spraw zmian w kodyfikacji. Cel likwidacji luki płacowej posłowie PiS chcą uzyskać poprzez zmianę definicji mobbingu, na uwzględniającą w nim także różnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć.
Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu albo różnicowaniu wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników
- takie brzmienie ma otrzymać art. 94 kodeksu pracy, podaje portal PulsHr.pl
-
Bunt przedsiębiorców rozlał się na całą Polskę. Otwierają hotele i restauracje. "Stanęliśmy pod ścianą"
-
Donald Trump został królem długu. Ale Joe Biden może zostać nawet cesarzem
-
Brexit uderza w szkockich rybaków. Czują się oszukani przez Johnsona. "Nasi klienci się wycofują"
-
31, a nie 26 dni urlopu w roku? Rząd rozmawia z przedstawicielami biznesu i związkowcami
-
Nie żyje Benjamin de Rotschild, miliarder i dziedzic bankowego imperium. Miał 57 lat
- Nasz Wszechświat jest mniej zatłoczony, niż sądzono. Naukowcy oszacowali liczbę galaktyk
- Nie ufasz Facebookowi? Oto trzy najlepsze alternatywy dla WhatsAppa i Messengera [TOPtech]
- Kim Dzong Un wysyła sygnał do Bidena: jeśli nie zmienicie stanowiska, odpowiemy konfrontacyjnie
- Koronawirus. Godzina policyjna już w 13 państwach UE, we Francji najdłuższa
- Gerhard Schroeder: "Czy Polska i Węgry są jeszcze demokracjami?" Były kanclerz broni Putina