Emilewicz: Rząd planuje utworzyć Fundusz Zwrotów. Skorzystają z niego klienci biur podróży

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała wprowadzenie Funduszu Zwrotów. Skorzystać z niego mogliby turyści, którzy nie mogli pojechać na wycieczki z powodu pandemii koronawirusa.

Operatorzy turystyczni pokrywaliby obecnie jedynie 10 proc. kosztów wycieczki, reszta pochodziłaby z utworzonego w tym celu Funduszu. Firmy miałyby sześć lat na zwrot tych środków do Funduszu.

To rozwiązanie podobne do tego, jakie zastosowała Dania na początku pandemii, czyli to jest [...] specjalny Fundusz Zwrotów. Zdajemy sobie sprawę, mamy około 90 tys. turystów - to jest około 4800 biur podróży, których klienci wpłacili zaliczki na poczet wycieczek, które w tym roku się nie odbyły.

- powiedziała Emilewicz, dodając, że wpłacone zaliczki to nie są środki, które dzisiaj firmy mają na swoich kontach.

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz była gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (16.07)

Emilewicz potwierdza: Turyści odzyskają całość zainwestowanych środków 

Zgodnie z założeniami, zwrot za niewykorzystane wycieczki ma być dokonywany bezpośrednio na konta turystów, którzy zapłacili przelewem, a 10 proc. tego zwrotu będzie musiała dokonać firma. Firmy będą musiały zwrócić środki FZ w okresie sześciu lat. Przypominamy, że obowiązek zwrotu środków ciąży na biurze podróży.

Jadwiga Emilewicz przypomniała, że w związku z pandemią wydłużono termin zwrotu środków za niewykorzystane imprezy turystyczne z 14 do 180 dni. - Ten trudny okres dla firm, kiedy będzie musiał nastąpić zwrot, to jest wrzesień, połowa września - powiedziała.

Dodała, że zagraniczne biura podróży, które są obecne na polskim rynku, a które zostały zasilone pomocą publiczną w swoich krajach macierzystych, powoli zaczynają dokonywać tych zwrotów. Pytana, czy zwrot będzie dotyczył całości zainwestowanych przez turystów środków, Emilewicz odpowiedziała twierdząco. 

Więcej o: