Emilewicz z ważną deklaracją: Przedsiębiorcy nie dostaną rekompensat z powodu zamrożenia gospodarki

Ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że przedsiębiorcy nie mają prawnych podstaw, aby żądać rekompensat z powodu zamrożenia gospodarki na skutek epidemii koronawirusa.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że od połowy marca do maja wiele sektorów gospodarki było zamrożonych. Rząd przygotował tarczę antykryzysową, która miała pomóc najbardziej poszkodowanym.

Mimo to około 40 przedsiębiorców działających w branży rozrywkowo-rekreacyjnej skierowało do Skarbu Państwa wezwanie do zapłaty odszkodowania. Wysokość rekompensaty za wprowadzenie niezgodnych - ich zdaniem - obostrzeń wynosi 17 mln zł. Cztery tygodnie temu odszkodowania zażądali także przedsiębiorcy działający w branży turystycznej. Państwo miałoby im zwrócić 141 mln zł. Na razie nie otrzymali odpowiedzi zwrotnej od strony rządowej. 

Emilewicz: Nie ma podstaw prawnych, aby zgłaszać roszczenia wobec lockdownu

Ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz rozwiała jednak właśnie wątpliwości w tym zakresie, zaznaczając, że nie ma podstaw prawnych do wypłaty tego typu rekompensat.

Nie było żadnego podmiotu gospodarczego, który byłby wykluczony z możliwości skorzystania czy to ze zwolnień ze składek na ubezpieczenia społeczne, czy opłaty postojowego. Firmy otrzymały ogromną pomoc z tarczy finansowej, a także pomoc płynnościową dla każdego sektora gospodarki, więc dzisiaj nie ma podstaw prawnych do tego, aby zgłaszać roszczenia wobec lockdownu, jaki miał miejsce w Polsce.

- powiedziała wicepremierka. Jadwiga Emilewicz zwróciła również uwagę, że podobne instrumenty były stosowane w innych państwach Unii Europejskiej. Jak powiedziała, "tego typu roszczenia nie mają tam miejsca, ani też nie są rozpatrywane".

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz była gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (16.07)

Jadwiga Emilewicz zapowiada dalszą pomoc dla najbardziej poszkodowanych branż

Pozytywną informacją dla najbardziej poszkodowanych przedsiębiorców jest to, że nie zostaną pozostawieni samym sobie. Ministra rozwoju poinformowała, że dla niektórych szczególnych sektorów, które nadal - mimo odmrożenia - notują spadki rzędu około 80 proc., będą przygotowywane rozwiązania "szyte na miarę" - Ale to już naprawdę bardzo punktowo adresowane. Będziemy adresować takie podejście indywidualnie do branż – dodała.

>>> Dowiedz się więcej: Zwolnienie ze składek ZUS przedłużone o trzy miesiące. Wiemy, jakie firmy mogą skorzystać z ulgi

Więcej o: