Kiedy ruszy bon turystyczny? System rejestracji wciąż nie działa. ZUS: Finalizujemy prace

System elektronicznej rejestracji, który ma umożliwić wejście w życie programu bonu turystycznego, nadal nie działa. Przedstawiciel ZUS tłumaczy, że Zakład "finalizuje prace". Czasu nie zostało jednak zbyt wiele. Na przełomie lipca i sierpnia turyści, a dokładnie rodzice wybierający się z dziećmi na wakacje w kraju, mają mieć już możliwość skorzystania z bonu. Wcześniej powinna ruszyć rejestracja przedsiębiorców z branży turystycznej.

Sejm uchwalił ustawę o bonie turystycznym tydzień temu, w piątek 17 lipca, tego samego dnia prezydent Andrzej Duda ją podpisał, a w sobotę weszła w życie. Tempo jest duże, ale i problem, który pomysł bonu miał rozwiązać, niecierpiący zwłoki. Chodzi przecież o wspomożenie polskiej branży turystycznej, która boleśnie odczuwa skutki pandemii koronawirusa.

Bon turystyczny. Kiedy ruszy system rejestracji? Od kiedy będzie można skorzystać ze świadczenia?

Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Rozwoju, za mniej niż dobę przedstawiciele branży chętni do realizacji bonów powinni móc się rejestrować, a za tydzień usługa ma być dostępna dla turystów. Tyle że system rejestracji, który ma powstać w ramach PUE (platformy usług elektronicznych) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nadal nie jest gotowy. 

- Jesteśmy, można powiedzieć, na ostatniej prostej. Finalizujemy prace związane z uruchomieniem systemu na platformie usług elektronicznych, tak żeby bon turystyczny został uruchomiony jak najszybciej - mówił w czwartek po południu w TVP Info Grzegorz Dyjak z ZUS.

- Planujemy, że prace wdrożeniowe zostaną zakończone w ciągu najbliższych godzin, dni, tak aby jeszcze w tym tygodniu uruchomić ten profil dla podmiotów turystycznych, natomiast na przełomie lipca i sierpnia, żeby on był dostępny dla każdego z rodziców, Polaków, którzy będą mogli aplikować o ten bon turystyczny - dodawał. 

Termin "w tym tygodniu" oznacza 25 lipca. Wtedy, zgodnie z założeniami, powinna ruszyć możliwość rejestracji dla podmiotów z branży turystycznej, które będą chciały realizować bony w swoich obiektach. Informatycy ZUS mają więc naprawdę niewiele czasu na dopięcie systemu. Usługa dla turystów ma być dostępna od początku sierpnia. 

Zobacz wideo Kiedy bon turystyczny trafi do rodzin?

Dla kogo bon turystyczny? 

Jeśli projekt uda się wprowadzić zgodnie z planem, i tak zostanie najwyżej miesiąc wakacji. We wrześniu dzieci wracają do nauki, a bon ma przecież zostać przeznaczony właśnie na ich wypoczynek. Można z niego skorzystać wprawdzie aż do 31 marca 2022 roku, zapewne jednak mocno dotknięta przez epidemię koronawirusa branża turystyczna najchętniej przyjęłaby wsparcie jeszcze w tym roku. 

Bon turystyczny, czyli dodatek w wysokości 500 zł, przysługuje w skrócie tym, którzy pobierają już 500 zł na dziecko w ramach programu "Rodzina 500 plus". Innymi słowy - na każde dziecko w wieku do 18. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością kwota jest wyższa i wynosi 1000 zł. Bon przysługuje również dzieciom, których rodzice pracują za granicą i którym 500 plus się nie należy.

Bon będzie miał formę elektroniczną, nie będzie go można wymienić na gotówkę. Można nim będzie opłacić usługi noclegowe oraz imprezy turystyczne na terenie kraju. Pozyskanie bonu nie wymaga składania żadnych wniosków. Trzeba jedynie posiadać swój profil na PUE, który można założyć za pomocą Profilu Zaufanego lub za pośrednictwem swojego banku - w ramach bankowości elektronicznej. Bon turystyczny trzeba będzie jednak aktywować, zanim będziemy mogli go użyć.

Bon turystyczny. ZUS uruchamia infolinię

ZUS podał też, że od piątku 24 lipca, od godziny 8:00, uruchamia infolinię poświęconą kwestii bonu. Konsultanci pod numerem telefonu 22 11 22 111 będą udzielać informacji zarówno osobom, które chcą skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego, jak i podmiotom turystycznym, które w tym programie chcą wziąć udział. Jak zapewnia Zakład, konsultanci będą wyjaśniać wszelkie wątpliwości, a także pomagać w aktywacji bonu i płatności za jego pomocą oraz wysłaniu oświadczenia. 

Czytaj też: Policja ostrzega przed oszustwami "na bon turystyczny". Sprawcy proponują "specjalną ofertę"

Więcej o: