Lidl ponownie wycofuje produkt ze sklepów. Sanepid ostrzega przed serem korycińskim z groźnymi bakteriami

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sklepów partii sera dostępnego m.in. w sklepach Lidl. Produkt zawiera bakterie Listeria monocytogenes. Chodzi o ser koryciński.

Niebezpieczny dla zdrowia produkt to "Ser Koryciński swojski naturalny, ser dojrzewający z surowego, pełnego mleka krowiego z orzechami włoskimi". Bakterie zostały wykryte tylko w konkretnej partii, której data produkcji to jednocześnie numer partii. Wycofany został ser wyprodukowany 30.06.2020 (termin przydatności do spożycia to 30.07.2020). Jego producentem jest marka Zarzeccy Sp. z o.o.

Zobacz wideo Biedronka czy jednak Lidl? Porównujemy aplikacje dwóch największych dyskontów w Polsce

Sanepid ponownie ostrzega przed serem korycińskim z bakteriami

W serze wykryto bakterię Listeria monocytogenes w 2 z 5 pobranych próbek, gronkowce koagulazododatnie w 5 z 5 próbek oraz enterotoksyny gronkowcowe w 1 z 5 próbek produktu. 

"Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokółce przeprowadził kontrolę w zakładzie wraz z pobieraniem próbek wymazów środowiskowych. Właściciel zakładu przeprowadził dezynfekcję pomieszczeń zakładowych. [...] W dniu 20 lipca 2020 roku z Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Białymstoku otrzymano wyniki badań sera, w którym nie stwierdzono obecności Salmonella oraz Listeria monocytogenes, liczba gronkowców chorobotwórczych spełniała wymagania" - czytamy w komunikacie GIS.

Ser zawierający groźną bakterięSer zawierający groźną bakterię GIS

Lidl wycofuje ser koryciński z bakterią. Konsumenci powinni sprawdzić datę ważności 

Producent zdecydował się wycofać nie tylko wskazaną partię sera korycińskiego, lecz także sery wyprodukowane przed 30 czerwca 2020 roku i po 11 lipca 2020 roku. Do odwołania została wstrzymana produkcja. Dokładnie miesiąc temu informowaliśmy o podobnym incydencie dotyczącym sera marki Zarzeccy Sp. z o.o

Lidl, który jest dystrybutorem produktu, zdecydował się wycofać produkt ze sprzedaży. Informację na ten temat można znaleźć na stronie sieci dyskontów. Osoby, które kupiły ser, powinny sprawdzić, z której partii pochodzi. Sera nie należy spożywać, jeśli na opakowaniu termin przydatności do spożycia to 30.07.2020, gdyż grozi to zatruciem pokarmowym. Produkt można wyrzucić bądź zwrócić do sklepu.

Więcej o: