Pełnomocnik Sasina ds. górnictwa: PGG zbiera na wypłaty. "Na kolejny miesiąc środków już nie ma"

Ministerstwo Aktywów Państwowych ogłosiło plan restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej. Potwierdziły się niektóre wcześniejsze nieoficjalne doniesienia - kopalnie Ruda i Wujek mają być zlikwidowane. Jonasz Drabek, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Aktywów Państwowych, wyjaśnił, że PGG nie ma środków na wrześniowe wypłaty. Jeśli nie będzie zgody na zmiany, spółka zostanie zlikwidowana.

Potwierdzają się niektóre medialne spekulacje dotyczące planów restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej. Ministerstwo Aktywów Państwowych, którym kieruje Jacek Sasin, poinformowało, że ma plan zamknięcia dwóch placówek - Ruda i Wujek.

MAP potwierdza plany zamknięcia dwóch kopalń. Koszt to ok. 5 mld zł

Jonasz Drabek, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Aktywów Państwowych, stwierdził, że szacunkowy koszt zamknięcia kopalń to, łącznie z osłonami socjalnymi, ok. 5 mld zł.

W tej kwocie mieszą się wypłaty świadczeń osłonowych dla pracowników (ok.1,5 mld zł) i środki na samą likwidację (3,5 mld zł). Świadczenia socjalne obejmują urlopy górnicze i dla pracowników powierzchni, a także jednorazowe odprawy.

Polska Grupa Górnicza zbiera na wypłaty. Środków na wrzesień już nie ma

Jonasz Drabek opisał także sytuację w Polskiej Grupie Górniczej, państwowym konglomeracie skupiającym kilkadziesiąt kopalń węgla kamiennego.

- Polska Grupa Górnicza (PGG) aktywnie zbiera środki na wypłatę sierpniowej pensji dla 41,6 tys. członków załogi, natomiast na kolejny miesiąc środków już nie ma - stwierdził.

Przedstawiciel rządu: Restrukturyzacja PGG albo likwidacja spółki

Drabek  stwierdził też, że jeśli program restrukturyzacji PGG zakładający m.in likwidację kopalń i ograniczenie wydobycia nie zostanie przyjęty, to jedyną alternatywą jest likwidacja spółki.

Jak powiedział ISBnews rzecznik prasowy PGG Tomasz Głogowski, spółka potrzebuje na wypłaty ok. 330 mln zł miesięcznie.

Ministerstwo Jacka Sasina: Restrukturyzacja kopalń od 1 października

Potwierdzają się też inne medialne spekulacje dotyczące planów rządu dotyczących górnictwa. Ministerstwo Aktywów Państwowych planuje przeprowadzić nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. Zakończenie wydobycia i przekazanie majątku do Spółki Restrukturyzacji Kopalń mogłoby nastąpić od 1 października.

Resort zaznacza, że konieczna będzie notyfikacja tych rozwiązań w Komisji Europejskie.

Czytaj też: Złoto najdroższe w historii. Grozi nam poważny kryzys? Kuczyński: Trend drukowania pieniędzy jest niebezpieczny

PGG jest największą firmą w sektorze węgla kamiennego w Unii Europejskiej. W 2019 r. wydobycie w kopalniach wyniosło ok. 29,5 mln ton.

Zobacz wideo Andrzej Duda: Nie pozwolę, by ktoś zamordował polskie górnictwo
Więcej o: