Tąpnięcie sprzedaży mieszkań. W drugim kwartale w największych miastach mniejsza o połowę. Ale widać już odbicie
JLL, jeden z liderów rynku nieruchomości w Polsce, poinformował, że sprzedaż mieszkań w sześciu największych miastach w Polsce spadła w II kw. 2020 r. średnio o 55 proc. rok do roku. Wpływ na to miała głównie epidemia koronawirusa. Analiza dotyczy Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Poznania i Łodzi.
Rynek nieruchomości. JLL: Sprzedaż mieszkań spadła w II kwartale
Sprzedaż lokali w ubiegłym kwartale wyniosła 6,9 tys. Liczba mieszkań wprowadzonych przez deweloperów była o 29 proc. mniejsza niż przed rokiem - wyniosła 10,5 tys. lokali. Liczba mieszkań sprzedanych i wprowadzonych w minionym kwartale była niższa od średniej kwartalnej z lat 2017-2019 o odpowiednio 60 i 36 proc. - podaje spółka.
Wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że pomimo odnotowanego spadku każdy kolejny tydzień od połowy maja do dziś był skokowo lepszy jeśli chodzi o sprzedaż.
- Kwiecień był stracony sprzedażowo, przełom kwietnia i maja wskazywał na nadzieję powrotu popytu i rzeczywiście wrócił on w maju. Natomiast w samym czerwcu, np. w Warszawie sprzedało się 60 proc. mieszkań z całego kwartału - powiedział.
Początek pandemii to zastój na rynku nieruchomości. Ale czerwiec przyniósł wzrost
W ocenie JLL, drugi kwartał był okresem, w którym deweloperom udało się uruchomić sprzedaż sporej liczby nowych inwestycji. Było to o tyle niespodziewane, że wyniki z początku 2020 r. wskazywały na poważne problemy w tym zakresie. Nowe wprowadzenia we wszystkich analizowanych przez JLL miastach przewyższyły wolumen transakcji, co sprawiło, że oferta liczona łącznie dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania i Łodzi wzrosła o 10,5 proc. w stosunku do danych z marca i wyniosła na koniec czerwca 48,9 tys.
W opinii ekspertów, nadal jest to oferta "zdrowa". W puli mieszkań dostępnych do zakupu niewiele, bo zaledwie 11 proc. stanowią mieszkania gotowe. Wzrósł natomiast istotnie, z 13 proc. do 23 proc., udział mieszkań z terminem zakończenia realizacji w 2022 r.
Koronawirus nie doprowadził do spadku cen nieruchomości Kupujący zyskali średnio 1 proc.
Choć spadki cen mieszkań były wymieniane jako jeden z nieuniknionych efektów pandemii, nabywcy wciąż nie mogą mieć powodów do zadowolenia - ocenia JLL. Spadki średnich cen mieszkań dostępnych w ofercie odnotowane w zaledwie trzech z sześciu analizowanych miast wyniosły nie więcej niż 1 proc., a Kraków stał się trzecim po Warszawie i Trójmieście rynkiem, na którym średnia przekroczyła symboliczną granicę 10 tys. zł/m2.
Czytaj też: Ofertowe ceny mieszkań w czasie pandemii wcale nie spadły. Dlaczego? Jest nowy raport
Zdaniem analityków z JLL, rzeczywiste strategie cenowe deweloperów będą w nadchodzących miesiącach najlepiej widoczne w cenach mieszkań wprowadzanych do sprzedaży, ale na razie jeszcze trudno na ich podstawie wyciągać daleko idące wnioski.
Pandemia okazała się groźna. Nastroje lepsze, ale wiele zależy od tego, co wydarzy się dalej
Kirejczyk podkreślił, że rozwój sytuacji na rynku nieruchomości w dużej mierze zależy od tego, co się wydarzy z pandemią jesienią i zimą. Według niego, obecnie mamy do czynienia z pewną formą poprawy nastrojów, ponieważ pandemia okazała się nie tak groźna, jak można to było sobie wyobrażać trzy miesiące temu.
- Drugi pozytyw - spokojniej zareagowała podaż, co ma związek z potencjałem i doświadczeniem deweloperów i ugruntowanym optymizmem, zwłaszcza dużych firm. Niewykluczony jest scenariusz, nakreślony jeszcze przed pandemią, że w kolejnych kwartałach nastąpi obniżanie skali obrotów, przy równoległym przebiegu podaży i popytu. Jeśli tak się stanie, może się okazać, że cel deweloperów, którym jest obrona obecnego poziomu cen, będzie do zrealizowania - podsumował Kirejczyk.
-
Złe dane z porodówek w Polsce. Wyrwa demograficzna? Przeradza się w przepaść [WYKRES DNIA]
-
Kolejni dziennikarze odchodzą z TVN24. Maciej Dolega i Aleksandra Janiec pracowali tam od 2012 roku
-
Bill Gates ostrzega przed bitcoinem. "Jeśli masz mniej pieniędzy niż Elon, powinieneś uważać"
-
Ciemna strona bitcoina. Pochłania tyle energii, co Argentyna i pokazuje, że Elon Musk jest hipokrytą
-
Ulga na dziecko może być mniejsza o kilkaset złotych. Sprawdź, jak tego uniknąć
- Czynny żal do urzędu skarbowego. Wzór, uzasadnienia, przykłady
- Solidarna Polska chce pozbawić Polskę miliardów z Funduszu Odbudowy UE? Mówi o "niebezpieczeństwie"
- Stało się! Czechy złożyły do TSUE skargę na Polskę. Chodzi o rozbudowę kopalni Turów
- CD Projekt przesuwa aktualizację Cyberpunk 2077 i publikacje raportów finansowych. Winni hakerzy
- Krajowy Plan Odbudowy. Rząd przedstawił pięć jego filarów. "To przedsionek do Nowego Ładu"