Szalejące ceny złota to charakterystyczna tendencja w ostatnich dniach. Cenny kruszec pobił historyczny rekord z września 2011. Jego wartość uplasowała się na poziomie powyżej 1940 USD za uncję. We wtorek cena wyniosła nawet 1981,27 USD, czyli o niemal 60 USD więcej, niż podczas wspomnianego historycznego rekordu. Dzisiaj wynosi 1 964 USD. Charakterystyczne, że o tydzień wcześniej do tak wysokich notowań brakowało jeszcze 100 USD - dynamika jest więc bardzo duża i w praktyce trudna do przewidzenia.
Trzeba dodać, że nie tylko wartość złota jest bardzo wysoka i podlega dużym zmianom. W dużej mierze z powodu osłabienia amerykańskiego dolara i ożywienia gospodarczego w Chinach duża dynamika zmian cen pojawiła się również na rynku srebra. Jego cena wynosi 24 USD za uncję - do rekordu na poziomie 35 USD (czerwiec 2011) wciąż jest jednak daleko.
Zobacz też: Cena złota o włos od granicy 2000 dol. Jeśli dolar się nie umocni, kurs znowu może rosnąć
Dlaczego więc złoto jest obecnie najdroższe w historii? Na poziomie psychologicznym duże znaczenie ma atmosfera niepewności spowodowana epidemią, kryzysem gospodarczym i napiętą sytuacją geopolityczną na świecie. Cenny kruszec jest uznawany za najpewniejszą lokatę zgromadzonego kapitału. Do ważnych przyczyn zaliczają się również:
Ceny złota, pomimo rekordowego poziomu, wcale nie muszą spaść w najbliższym okresie. Pewnym problemem jest sam charakter czynników powodujących tak wielki wzrost: trudno wyobrazić sobie, aby starcie gospodarcze pomiędzy USA a Chinami szybko się zakończyło i to bez wyłonienia się nowego, być może niestabilnego ładu w światowej gospodarce. Ona sama pogrążyła się w kryzysie - rokowania nie muszą być bardzo złe, ale wszystko zależy od choćby potencjalnej nowej fali epidemii.
Amerykańskie banki w różny sposób prognozują dalszy wzrost cen:
Co do zasady, twierdzi się jednak, że przekroczona zostanie psychologiczna granica 2000 USD.
Zobacz też: Pallad bije rekordy przez śmierć diesla. Złoto i platyna nie są już najdroższe
Kiedy przyjdzie czas na obniżenie rekordowej ceny złota? Również tutaj trudno o optymizm. Niektóre z prognoz wskazują, że obecny trendy wzrostowe, zapoczątkowane na początku roku potrwają do końca 2020. Analitycy JP Morgan twierdzą, że aktualna cena może być bliska szczytowej. Pojawiają się jednak również głosy, że sytuacja z niespotykanie wysokimi cenami złota potrwa jeszcze nawet do 18 miesięcy.
Duże znaczenie ma kondycja dolara - jeśli amerykańska waluta nie umocni się, wszystko może się zdarzyć. Niekoniecznie jednak zdrożeje złoto na polskim rynku, co ma związek z wahaniami kursów walut. Dla porównania: majowa cena za uncję szlachetnego kruszcu wynosiła 7400 zł, obecnie jest to 7200 zł.