Zamek Czocha zostanie laserowo przeskanowany. Badacze szukają tajemnych komnat i przejść

Zamek Czocha zostanie przeskanowany. Badacze wierzą, że przy pomocy lasera odkryją tajemnice, które kryje średniowieczna budowla.

Zamek Czocha znajdujący się nad Zalewem Leśniańskim (województwo dolnośląskie) został przebudowany w latach 20. XX wieku. Z przebudowy nie zachowała się żadna dokumentacja, stąd eksploratorzy liczą, że przy pomocy lasera znajdą interesujące pomieszczenia oraz przejścia. 

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Zamek Czocha zostanie przeskanowany. Badacze szukają tajemnych pomieszczeń

O nietypowym procesie skanowania zamku informuje TVN 24. - Urządzenie będziemy przemieszczać po całym zamku. Uzyskany obraz pozwoli nam zobaczyć, w jakiej korelacji są pomieszczenia, jaką grubość mają ściany i to, czy któraś nie jest na przykład za gruba. Na tej podstawie prawdopodobnie, mam nadzieję, że coś ciekawego znajdziemy - tlumaczy Arkadiusz Pawłowski w rozmowie z kanałem informacyjnym. 

Dodatkowo uda się stworzyć model 3D, dzięki któremu będzie można zwiedzać Zamek Czocha. Badacze liczą, że skanowanie przyniesie interesujące efekty, gdyż już wcześniej udawało się znaleźć w nim nietypowe rzeczy. 

Zamek Czocha. Jaka jest jego historia? 

Zamek Czocha powstał w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. Znajduje się on w miejscowości Sucha (Czocha) w gminie Leśna w Łużycach Górnych. Początkowo pełnił funkcję obronnego zamku granicznego.

Na początku XX wieku kupił go Ernst Gütschow, który zdecydował się przemianować go w luksusową rezydencję. To w ramach tej inicjatywy zdecydowano się go przebudować. Z racji braku dokumentacji nie wiadomo jednak, co w nim zmieniono. W czasie II Wojny Światowej zamek wielokrotnie był okradany z mebli i wyposażenia. 

Więcej o: