Polski Instytut Ekonomiczny opublikował ranking zamożności gmin. 12 z najbogatszych to gminy wiejskie, pięć to gminy miejskie, a trzy miejsko-wiejskie.
PIE wyjaśnia, że najzamożniejsze gminy to tzw. "polskie emiraty", czyli miejscowości, w których ulokowane są duże kopalnie. To określenie idealnie pasuje do m.in. Kleszczowa i Rząśni, które finansowo zyskują dzięki lokalizacji na ich obszarze Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i elektrowni.
Wśród bogatych gmin znajdują się popularne miejscowości turystyczne i uzdrowiska. Wymienić tu można Rewal, Postomino, Karpacz. Kolejna grupa gmin korzysta na bliskości metropolii - wśród nich znajdują się podwarszawski Nadarzyn i Tarnowo Podgórne pod Poznaniem, w którym działa pięć tys. firm zatrudniających 40 tys. osób.
Bogate gminy to tylko jedna strona medalu. Mieszkańcy wsi są bowiem najbardziej zagrożeni ubóstwem. Co prawda liczba osób, którym grozi ubóstwo w Polsce, zmniejszyła się w ciągu pięciu lat niemal o milion (z 6,6 do 5,7 mln), to mieszkańcy wsi są wciąż w najgorszej sytuacji.
- Problem rozwarstwienia dochodów między obszarami miejskimi i wiejskimi nadal stanowi wyzwanie dla całej UE - czytamy w raporcie PIE.
Według danych GUS w 2019 roku w Polsce spadł współczynnik skrajnego ubóstwa - z 5,4 proc w roku 2018 do 4,2 proc. w roku bieżącym. Jednak pomimo licznych transferów socjalnych od 40 do 50 proc. Polaków żyje w tzw. strefie niedostatku. W praktyce nie mogą realizować wielu życiowych potrzeb.
Czytaj też: Rolnicy chcą, by premier Morawiecki utrudnił miastowym kupowanie ziemi. "Przeszkadzają zapachy"
Według GUS problem skrajnego ubóstwa, pomimo zmniejszenia skali problemu, wciąż jest groźny - dotyka bowiem 1,61 mln osób.