Zdajemy sobie sprawę, że koncepcja "twardego dyskontu" Mere różni się od tego, który został przyjęty przez sieci sklepów Lidl i Biedronka. W rosyjskim Mere tanie ma być wszystko - począwszy od cen, a skończywszy na wystroju i marketingu. Towar jest wystawiony bezpośrednio na paletach i w kartonach. Kampanie reklamowe i akcje promocyjne jak dotąd nie zostały zorganizowane.
Poza surowym wnętrzem Mere od Lidla i Biedronki odróżnia również to, że "twardy dyskont" nie jest sklepem codziennym. Nie ma w nim takich produktów, jak np. mleko, jajka, chleb i serki wiejskie. Zamiast tego na paletach królują artykuły o długim terminie przydatności do spożycia. To m.in. makarony, kasze, orzechy, herbata i kawa.
Mimo ograniczonego wyboru, udało nam się wyselekcjonować 10 produktów codziennego użytku, które można kupić we wszystkich trzech dyskontach. Trzeba przyznać, że to wybitnie studencki koszyk zakupów. Wsadziliśmy do niego papier toaletowy, proszek do prania, wędlinę, parówki, kawę, herbatę, makaron spaghetti, napój gazowany, mrożoną pizzę i piwo. Wybieraliśmy marki generyczne, typowe dla danego dyskontu. W większości przypadków kierowaliśmy się ceną (najniższą) produktu, lecz nie zawsze - tak było m.in. w przypadku papieru toaletowego, gdzie zwracaliśmy uwagę także na jakość artykułu (tańszy był tylko szary papier). Poniżej publikujemy porównanie cen wymienionych artykułów w sklepach sieci Mere, Lidl i Biedronka w Częstochowie.
Proszek do prania
Ile kosztuje proszek do prania w Mere? Fot. Gazeta.pl
W kategorii proszków do prania kolorowych ubrań najtaniej wypada Mere. I to zdecydowanie. Za 6 kg proszku marki "LENA" trzeba zapłacić 11,70 zł (1,95 zł za kilogram). Za największe z dostępnych w sklepie sieci Lidl przy ul. Ambulatoryjnej 5 w Częstochowie opakowanie proszku do prania - "OMO" trzeba zapłacić 39,99 zł za 4,9 kg (8,16 zł za kg). W Biedronce przy ul. Jagiellońskiej 35 w Częstochowie można natomiast kupić proszek "Ultra", który kosztuje 11,99 zł za 2,14 kg (5,60 zł za kg).
Kawa rozpuszczalna
Ceny kaw w Mere, Lidlu i Biedronce Fot. Gazeta.pl
Na najtańszą kawę rozpuszczalną w 200 g opakowaniu klienci mogą liczyć w rosyjskim "hard dyskoncie". Kawa "Impero Classic" kosztuje tam 9,75 zł. W tej samej kategorii wagowej w Lidlu znaleźliśmy kawę "Bellarom Gold" (13,99 zł), a w Biedronce "Cafe d'Or Classic" za 12,99 zł.
Herbata czarna
Najtańsza czarna herbata jest w Mere Fot. Gazeta.pl
W Mere dostaniemy tylko herbatę czarną liściastą firmy "EDAL". Jej cena jest naprawdę wyjątkowo niska. Za 200 g suszonych liści w "hard dyskoncie" trzeba zapłacić jedynie 2,59 zł. W Lidlu herbata liściasta premium marki "Lord Nelson" w opakowaniu 200 g kosztuje natomiast 7,49 zł. Herbata czarna marki "Remsey" - firmy znanej z półek sklepów Biedronka - jest dostępna w torebkach w opakowaniu 150 g. Jej cena to 5,49 zł.
Wędliny
Ile kosztuje polędwica sopocka w Mere, Lidlu i Biedronce? Fot. Gazeta.pl
Sprawdziliśmy także ceny wędlin na przykładzie polędwicy sopockiej. Warto zaznaczyć jednak, że w Mere w chłodni znajdziemy szynkę w kawałku, natomiast sieci Lidl i Biedronka proponują swoim klientom wędliny pokrojone w plasterki. Niemniej, różnica w cenie jest kolosalna. W Mere za kg polędwicy sopockiej należy zapłacić 17,96 zł. W Lidlu i Biedronce jest to odpowiednio 32 zł i 42,79 zł za kg. Trzeba zaznaczyć, że w Lidlu sopocka jest dostępna w wadze 200 g w opakowaniu, natomiast w Biedronce 140 g.
Parówki
Cena parówek w Mere, Lidlu i Biedronce Fot. Gazeta.pl
Cena za kilogram najtańszych parówek w Mere, Lidlu i Biedronce jest bardzo podobna. W popularnych dyskontach trzeba za niego zapłacić 5,99 zł. W Mere jest tylko trochę taniej - 5,96 zł.
Makaron Spaghetti
Ile kosztuje spaghetti w Biedronce? Fot. Gazeta.pl
W Mere znajdziemy także najtańszy makaron spaghetti. Za paczkę najtańszej pasty marki "Soprano" trzeba zapłacić 1,14 zł (400 g). Spaghetti "Combino" z Lidla to wydatek 2,39 zł (bez promocji) za opakowanie 500 g. Biedronkowe "Pastani" kosztuje natomiast 2,19 zł za 500 g.
Mrożona pizza
Ile kosztuje mrożona pizza w Lidlu? Fot. Gazeta.pl
Najtańszą mrożoną pizzę w Mere można kupić za 2,59 zł za porcję o wadze 300 g. Marka Lidla - "Trattoria Alfredo" proponuje pizzę o tej samej wadze za 3,29 zł. Z kolei nieco cięższa - 375-gramowa capricciosa "Gusto Bello" z Biedronki to wydatek rzędu 6,99 zł.
W którym dyskoncie jest najtaniej? Fot. Gazeta.pl
Najtańszy napój gazowany to zdecydowanie "Fest Cola" z "hard dyskontu" Mere. Za 3 l brązowego, lepkiego płynu klient musi zapłacić jedynie 2,14 zł. Lidlowy "Freeway" o smaku pomarańczowym kosztuje 2,35 zł. Cena taniej "Coli" z Biedronki to 2,15 zł za 2 l. Jak widać, najdroższy w tej kategorii produktów jest Lidl.
Piwo
Gdzie można kupić najtańsze piwo? Fot. Gazeta.pl
W przypadku najtańszych piw w trzech dyskontach różnice są bardzo niewielkie. Najtańszy jest rosyjski Mere z piwem "Tarczyn" w puszce 0,5 l za 1,77 zł. W dwóch pozostałych sklepach również możemy liczyć na bardzo tanie piwa. "Perlenbachera" w puszce 0,5 l dostaniemy w Lidlu za 1,99 zł, natomiast Biedronkowego "Kustosza" w takim samym opakowaniu można kupić za 1,89 zł.
Papier toaletowy
Ile kosztuje papier toaletowy w Mere, Lidlu i Biedronce? Gazeta.pl
Paczka 16 rolek trzywarstwowego papieru toaletowego "Zefir" w hard dyskoncie "Mere" kosztuje 9,36 zł. Dla porównania za paczkę ośmiu rolek taniego papieru "Floralys" (Lidl) klient musi zapłacić 3,99 zł (7,98 zł za 16 rolek). Tyle samo wyda w Biedronce na taki sam produkt marki "Queen". Trzeba jednak zaznaczyć, że tanie papiery w Lidlu i Biedronce mają dwie, a nie trzy warstwy. Zatem w Lidl i Biedronce zapłacimy tyle samo, w Mere zakup papieru jest droższy.
Nie trzeba żadnych, dodatkowych wyliczeń, by zauważyć, że rosyjski "twardy dyskont" to najtańsza opcja z trzech możliwych. Jego problem polega jednak na tym, że można w nim kupić wyłącznie to, co jest, a niekoniecznie to, na co ma się ochotę. Z tego powodu większości produktów z zaprezentowanej powyżej spożywki, nie da się nazwać zdrowymi.
Policzmy jednak, ile ktoś (najprawdopodobniej student) musiałby wydać na koszyk zakupów w każdym z dyskontów. Wewnątrz znalazłyby się: proszek do prania (ok. 5 kg), kawa, herbata, 200 g polędwicy sopockiej, kilogram parówek, paczka spaghetti, dwie mrożone pizze, napój gazowany, cztery piwa i 16 rolek papieru toaletowego.
Najwięcej - 101,11 zł - zapłacimy w Lidlu. Koszt takich samych zakupów w Mere jest dwukrotnie niższy. W rosyjskim "twardym dyskoncie" klient zapłaci za nie niemalże dwa razy mniej - 56,67 zł. W Biedronce natomiast będzie musiał wydać 88,66 zł.
Po dwóch latach oczekiwania i licznych zwrotach akcji sieć Mere jednak pojawiła się w Polsce. Placówka handlowa znajduje się przy ul. 1 maja w Częstochowie. W Next.gazeta.pl można przeczytać naszą relację z wizyty w sklepie.
Otwarcie sklepu w Częstochowie to koniec długiej sagi. Mere miało otworzyć pierwszy sklep w Polsce w lipcu ubiegłego roku, planując ponad 100 placówek handlowych w kraju. Ostatecznie do tego nie doszło, a na początku 2020 roku zniknęła strona internetowa sieci w języku polskim. Wtedy też pojawiły się głosy o porzuceniu planów pojawienia się na polskim rynku, zwłaszcza że doniesienia te nie były dementowane przez właściciela sieci, spółkę Torgservis.
W ubiegłym roku firma pod szyldem Svetofor posiadała ponad 800 sklepów, w Rosji, Kazachstanie, Białorusi oraz Chinach. Sieć działa także w Rumunii, Niemczech oraz na Litwie.
Lidl postanowił przysłać własne wyliczenia i swoje stanowisko dot. naszego artykułu, którego oryginalną treść prezentujemy poniżej:
"[...]w odpowiedzi na publikację artykułu z dnia 31.07 na temat porównania cen, na przykładzie 10 wybranych produktów w Lidlu, Biedronce oraz Mere pragniemy zaznaczyć, że metodologia badań budzi poważne wątpliwości. W celu rzetelnego porównania cen, należy wybrać ten sam typ produktu, o tej samej gramaturze i jakości. Natomiast nie istnieją takie odpowiedniki w ofercie sklepu Mere, a artykuły znacząco różnią się od siebie.
Zaproponowane przez nas produkty o podobnej gramaturze i jakości, które należałoby wymienić, aby przedstawić zestawienie w rzetelny sposób w porównaniu do oferty sieci Biedronka to:
Po uwzględnieniu tych zmian, wartość koszyka dla Lidl wyniesie 117,90 zł (w przypadku pozostałych sieci – dla Biedronki 123,14 zł, dla Mere 64,96 zł). Natomiast oferta Mere wciąż różni się na tyle, że porównanie nie jest rzetelne i nie wskazuje na jakiekolwiek tendencje cenowe.
Nieustannie rozwijamy naszą ofertę o nowe produkty, w niskich, lidlowych cenach, oferując naszym klientom produkty w odpowiednim stosunku jakości do ceny, wyprodukowane w sposób zrównoważony."