ZUS. Nowy wniosek o świadczenie postojowe. Skorzystają z niego nieliczni

ZUS poinformował o wprowadzeniu nowego wniosku o świadczenie postojowe. Skorzystać z niego mogą zleceniobiorcy, którym zleceniodawca odmówi złożenia takiego wniosku.

Świadczenie postojowe to rozwiązanie przygotowane w ramach tarczy antykryzysowej dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, które ucierpiały na skutek kryzysu gospodarczego.

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Nowy wniosek o postojowe. Kto może z niego skorzystać

W ramach tarczy antykryzysowej 4.0 wprowadzono wniosek o symbolu RSP-CZ. Mogą z niego skorzystać zleceniobiorcy, którym zleceniodawca odmówi złożenia wniosku. Można go dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jedynie drogą elektroniczną. Wnioskujący może skorzystać z tego rozwiązania, jeśli spełnia następujące wymagania:

  • zleceniodawca miał przestój w działalności,
  • umowa została zawarta przez 1 kwietnia,
  • przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku był niższy niż 15994,41 zł, czyli trzykrotność proc. średniego wynagrodzenia. 

PUE ZUS. Jak założyć konto? Co jest potrzebne, aby wypełnić wniosek?

Zgodnie ze słowami prof. Gertrudy Uścińskiej Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyduje się na cyfryzację procesu wnioskowania. Aby to zrobić,  potrzebny jest profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Można go założyć przez bankowość elektroniczną, profil zaufany bądź przy użyciu podpisu kwalifikowanego podczas wizyty w placówce ZUS. 

"Na PUE ZUS wnioski elektroniczne o wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej trzeba podpisać. Wniosek RSP-CZ można podpisać za pomocą funkcji podpisu profilem PUE. Po wypełnieniu wniosku trzeba kliknąć przycisk „podpisz profilem PUE” i wniosek jest wysłany do ZUS. Jest to najprostszy sposób autoryzacji – nie wymaga żadnych dodatkowych czynności czy opłat" - czytamy na stronie ZUS. 

Więcej o: