Zakaz handlu. Czy w pierwszy weekend sierpnia jest niedziela handlowa? Czy 2 sierpnia sklepy są otwarte?

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od początku 2020 roku w najbardziej restrykcyjne formule. Do końca roku zostały zaledwie trzy niedziele handlowe. Czy 2 sierpnia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Na przestrzeni lat przepisy były sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W bieżącym roku będzie łącznie zaledwie siedem niedziel handlowych, a ich terminy są powiązane ze świętami kościelnymi bądź istotnymi wydarzeniami, jak rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego. 

Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?

Zakaz handlu. Czy 2 sierpnia to niedziela handlowa? 

Nie, w pierwszy weekend sierpnia przepisy obowiązują normalnie, co oznacza, że 2 sierpnia to niedziela niehandlowa. W tym dniu zamknięte będą wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe, jak chociażby Lidl, Biedronka czy Tesco. 

Ostatni raz zakupy w niedziele mogliśmy zrobić przeszło miesiąc temu - 28 czerwca. Termin ten został ustalano jako niedziela handlowa, gdyż zbiegał się on z zakończeniem roku szkolnego oraz rozpoczęciem sezonu wakacyjnego. Kolejna niedziela handlowa już 30 sierpnia. Możliwość zakupów tego dnia ma pomóc rodzicom przygotowującym dzieci do rozpoczęcia roku szkolnego. Na kolejne będzie trzeba czekać cztery miesiące, do ostatniego miesiąca roku. Wtedy w związku z Bożym Narodzeniem sklepy będą otwarte w niedzielę 13 oraz 20 grudnia.

Niedziele handloweNiedziele handlowe fot. AG

Zakaz handlu w niedziele. Gdzie zrobimy zakupy? Co będzie otwarte?

Restrykcje uderzają przede wszystkim w największe placówki handlowe. Zakupy wciąż będzie można zrobić zakupy w sklepach osiedlowych bądź franczyzowych typu Żabka. Mogą być otwarte, jeśli "za ladą" znajdują się ich właściciele. Warto przypomnieć, że w tym dniu zmieniają się godziny otwarcia sklepów - są one zależne od indywidualnych decyzji właściciela placówki.

Skorzystać będzie można natomiast z punktów gastronomicznych w centrach handlowych, kawiarni, restauracji, cukierni, stacji benzynowych, aptek czy lodziarni.

Więcej o: