Bon turystyczny tylko na określone wydatki. Na co można go wydać? Dlaczego nie na paliwo i nocleg dla rodziców?

Bon turystyczny można aktywować od soboty 1 sierpnia. To ważna wiadomość dla osób wybierających się na wakacje z dziećmi. 500 zł będzie można wydać tylko na ściśle określone wydatki. Na co można go przeznaczyć?

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że w nocy z piątku na sobotę 1 sierpnia wszyscy uprawnienie będą mogli aktywować go i realizować nim płatności. Dodatek w wysokości 500 zł otrzymają rodzice na każde dziecko. W przypadku dzieci niepełnosprawnych kwota ta jest dwukrotnie wyższa. Choć ze środków można skorzystać do 31 marca 2022 roku, to wiele osób jeszcze w tym roku zamierza wykorzystać całą pulę.

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz była gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (16.07)

Bon turystyczny tylko za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne i od wybranych podmiotów

Osoby, które zamierzają płacić bonem turystycznym muszą pamiętać, że tylko część wydatków będzie pokrywał. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że podmiot oferujący daną usługę musi znajdować się na liście stworzonej przez POT we współpracy z ZUS-em. Znajduje się ona w TYM MIEJSCU i będzie na bieżąco aktualizowana. 

W art. 5. ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, czytamy, że "za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". W przepisach znajduje się zastrzeżenie, że wydatki muszą być poczynione na rzecz dzieci. 

Gwoli wyjaśnienia, do usług hotelarskich zaliczamy wynajmowanie miejsc noclegowych (hotele, kempingi, pokoje) oraz usługi na obszarze danego miejsca. Impreza turystyczna to natomiast "połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji". Sztandarowym tego przykładem mogą być płatne atrakcje zaplanowane w ramach obozu dla dzieci. 

Bon turystyczny. Na co w praktyce możemy go wydać?

Choć w ustawie nie znajdziemy konkretnej listy wydatków, to można z niej wywnioskować, jakie płatności będą realizowane w ramach bonu. Nie zapłacimy nim za paliwo podczas podróży na miejsce wakacji ani za bilety kolejowe dla rodziców i dziecka. Wydatki te nie mieszczą się pod pojęciem usługi hotelarskiej bądź imprezy turystycznej. 

Co więcej, takimi wydatkami nie będzie także kupno dziecku lodów, obiadu czy biletów do kina w ramach wyjazdu z rodzicami. Jeśli jednak wyjście do kina bądź na lody odbędzie się ramach kolonii, to wtedy płatność z te usługi będzie można zrealizować za pomocą bonu. Jak wyjaśniliśmy powyżej, taka aktywność to wzorcowy przykłady imprezy turystycznej. Jeśli chodzi o nocleg, to rodzice będą zobowiązani do płacenia oddzielenie za siebie oraz dziecko. W tym drugim przypadku będzie można skorzystać z bonu.

Więcej o: