Pierwsi beneficjenci już wykorzystali bon turystyczny. ZUS publikuje dane

Z bonu turystycznego można korzystać od 1 sierpnia. Już znaleźli się chętni do zapłacenia nim za usługi turystyczne. Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do godziny 13 wydano łącznie ponad 50 tysięcy takich bonów.

W ciągu nieco ponad pół doby od uruchomienia nowego rządowego programu ZUS wydał prawie 58 tysięcy bonów turystycznych, których łączna wartość przekroczyła 50 milionów złotych - poinformował Zakład na Twitterze. 

Bon turystyczny. Pierwsi użytkownicy już z niego skorzystali

Pojawiły się już pierwsze płatności bonem. ZUS podał, że beneficjenci wykonali 244 takie płatności za łącznie przeszło 231 tysięcy złotych. 

W uproszczeniu - bony przyznawane są tym, którym przysługuje dodatek 500 zł na dziecko. Także i bony bowiem przysługują na każde dziecko do 18. roku życia, również w wysokości 500 zł, z tym że są jednorazowe. Na dziecko z niepełnosprawnością rodzice mogą pobrać bon o wartości 1000 zł. Różnicą w porównaniu z programem 500 plus jest to, że zgodnie z poprawkami Senatu bon turystyczny przysługuje także na dzieci, których rodzice pracują poza granicami Polski.

Za pomocą bonów można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne (w tym także turnus rehabilitacyjny), ich lista jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Bony są ważne do końca marca 2022 roku, nie można ich wymienić na gotówkę. 

Jak otrzymać bon turystyczny?

Otrzymanie bonu nie wymaga składania żadnych wniosków. Trzeba jedynie mieć profil na PUE, który można założyć za pomocą Profilu Zaufanego lub za pośrednictwem swojego banku - w ramach bankowości elektronicznej. Bon turystyczny trzeba będzie jednak aktywować, zanim będziemy mogli go użyć. Po aktywacji beneficjent dostaje kod, przy pomocy którego można dokonywać płatności w podmiotach turystycznych. Potwierdzenie płatności dostaniemy w formie SMS-a.

Uprawnionych do bonu jest sześć i pół miliona dzieci. Budżet programu to ponad trzy i pół miliarda złotych.

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?
Więcej o: