Pensja minimalna w górę w 2021 roku. Wyższe będą także odszkodowania, odprawy oraz Mały ZUS Plus

Według rządowych planów pensja minimalna w 2021 roku ma wynieść 2,8 tys. zł brutto. Oznacza to, że w górę pójdą także zobowiązania oraz świadczenia powiązane z płacą minimalną.

Rząd zaproponował w ubiegłym tygodniu, aby płaca minimalna w 2021 roku wynosiła 2800 zł brutto, czyli o 200 zł więcej względem tegorocznej wartości. Tym samym PiS nie spełni obietnicy wyborczej z 2019 roku, według której w 2021 roku wynagrodzenie minimalne miało wynosić aż 3000 zł. Z drugiej strony jakiejkolwiek podwyżce sprzeciwiają się  pracodawcy, którzy w tym roku mocno odczuli epidemię koronawirusa. 

Propozycja rządu nie jest wiążąca. Kwota będzie negocjowana z Radą Dialogu Społecznego, czyli ze związkowcami oraz pracodawcami. Na razie została zaakceptowana m.in. przez NSZZ "Solidarność" oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zobacz wideo Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]

Płaca minimalna 2021. W górę także odszkodowania oraz odprawy

"Dziennik Gazeta Prawna" zauważa, że wyższa płaca minimalna będzie miała przełożenie na wzrost części zobowiązań i świadczeń pracowniczych. Do poziomu 2,8 tys. zł wzrośnie m.in. minimalna wartość odszkodowania z tytułu mobbingu w pracy, minimalne wynagrodzenie za czas gotowości do pracy i przestój nie z winy pracownika, ale także minimalna podstawa składki emerytalno-rentowej dla osób znajdujących się na urlopie wychowawczym (jeśli były zatrudnione na umowie o prace). Na zleceniu minimalna podstawa składki wzrośnie do 2,1 tys. zł. 

>>> Dowiedz się więcej: 500 plus wypłacane jak bon turystyczny? "Nie idźmy tą drogą!" Szydło komentuje słowa Emilewicz

Wyższe będą również odprawy. Przy zwolnieniach grupowych bądź zwolnieniu indywidualnym pracownik będzie mógł otrzymać teraz maksymalnie 42 tys. zł odprawy lub 28 tys. zł, jeśli zwolnienie nastąpi w okresie epidemii. Do 840 zł wzrośnie także minimalna podstawa wymiaru składek dla osób korzystających z Małego ZUS-u Plus.