Bon turystyczny. Gdzie można wykorzystać 500 zł na wakacje? POT podała listę firm

Bon turystyczny w praktyce zaczął obowiązywać od 1 sierpnia. W tym dniu opublikowana została lista firm, w których za usługi można realizować nim płatności.

Nowe rządowe rozwiązanie cieszy się sporą popularnością, gdyż po niespełna dwóch dobach aktywowano już ponad 140 tys. bonów. Ich łączna wartość to 122 mln zł. 

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Bon turystyczny. Tylko na dzieci i określone wydatki

Bon turystyczny w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko. W przypadku dzieci niepełnosprawnych dofinansowanie jest dwukrotnie wyższe. W art. 5. ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, czytamy, że "za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

>>> Dowiedz się więcej: Bon turystyczny tylko na określone wydatki. Na co można go wydać? Dlaczego nie na paliwo i nocleg dla rodziców?

W przepisach znajduje się zastrzeżenie, że wydatki muszą być poczynione na rzecz dzieci. Kluczowe dla realizacji płatności jest również to, aby podmiot oferujący daną usługę znajdował się na liście stworzonej przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z ZUS-em.

Bon Turystyczny. Znamy listę podmiotów, gdzie można płacić bonem

Lista została opublikowana 1 sierpnia i jest na niej niemal 7 tys. firm, które dołączyły do rządowego programu. Znajduje się ona na stronie internetowej www.bonturystyczny.polska.travel i jest aktualizowana w każdy dzień roboczy o godz. 17:00. Podmioty mają szansę dopisywać się do programu aż do marca 2022 roku, więc liczba firm powinna się sukcesywnie zwiększać. 

Za pomocą listy można sprawdzić przed wyjazdem, czy dany przedsiębiorca obsługuje rządowe płatności. Jest to szczególnie przydatne w przypadku rezerwowanie noclegów w hotelach bądź domach letniskowych.

Podmioty można wyszukać po nazwie bądź miejscowości. "Pamiętaj, nazwa przedsiębiorcy może być inna niż nazwa handlowa/marketingowa obiektu hotelarskiego, w którym realizujesz bon. Wynikać to może m.in. z tego, iż przedsiębiorca prowadzi działalność wielobranżową. Aktywność turystyczna nie musi znaleźć odzwierciedlenia w nazwie przedsiębiorstwa" - czytamy w zastrzeżeniu na stronie internetowej.