Dzień wolny od pracy za 15 sierpnia 2020. Czy się należy? Kiedy go odebrać?

15 sierpnia 2020 r. wypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej) oraz Święto Wojska Polskiego. Czy 15 sierpnia to dzień wolny od pracy? Czy należy się dodatkowy dzień wolny do odbioru?

15 sierpnia 2020 r. to wyjątkowy dzień, w który wypadają aż dwa święta, jedno kościelne i drugie państwowe. Z kalendarza wynika, że jest to sobota. Wiele osób zastanawia się, czy w związku z tym należy się dodatkowy dzień wolny? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

15 sierpnia 2020 r. - czy należy się dzień wolny?

O tym, czy w dane święto kościelne albo państwowe przysługuje dzień wolny od pracy, decyduje ustawa o dniach wolnych od pracy. Wśród kilkunastu dat, które oznaczają odpoczynek od obowiązków zawodowych, znajduje się również 15 sierpnia - czyli Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej).

Jednak zgodnie z kalendarzem na 2020 rok, dzień 15 sierpnia wypada w sobotę. Wiele osób martwi się, czy w związku z tym przepadnie jeden z dodatkowych dni wolnych w ciągu roku. Polskie prawo przewiduje jednak sytuację, kiedy dzień wolny przypada na sobotę.

W myśl Kodeksu Pracy (art. 130 § 2), pracodawca zobowiązany jest do oddania pracownikowi dodatkowego dnia wolnego, jeżeli święto wypada w sobotę. Oznacza to, że za 15 sierpnia przysługuje nam dodatkowy dzień wolny.

Czy 15 sierpnia 2020 r. jest do odbioru?

O tym, na jaki dzień zostanie wyznaczony dzień wolny, decyduje pracodawca. Bardzo często odbywa się to w porozumieniu z pracownikami. Nie jest to jednak wymóg prawa, a jedynie dobra praktyka. Należy pamiętać o tym, że dodatkowy dzień wolny powinien być wyznaczony w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypada święto. Oznacza to, że dodatkowy dzień wolny za 15 sierpnia powinien zostać odebrany w tym samym miesiącu.

Jeżeli pracodawca nie dochowa swojego obowiązku w postaci wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego od pracy, to ustawa przewiduje sankcje karne. Zgodnie z Kodeksem Pracy (art. 281 § 1) za takie wykroczenie przewidziana jest kara grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł.

Zobacz wideo Kapsuła SpaceX wylądowała! Astronauci wrócili na Ziemię z historycznej misji
Więcej o: