Wyprawka 300 plus. Wyjaśniamy, jak złożyć wniosek o wsparcie z programu "Dobry Start"

Od 1 lipca 2020 r. drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną można składać wnioski o wsparcie z programu "Dobry Start". Wyjaśniamy, jak to zrobić.
 

- Od momentu uruchomienia naboru wniosków 1 lipca o świadczenie rodzice i opiekunowie uczących się dzieci złożyli ich ponad 1,4 mln. Do tej pory przyznano 1,3 mln świadczeń - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. - To tylko pokazuje, że to świadczenie było bardzo potrzebne. Wsłuchujemy się w głosy Polaków - dodała.

Komu przysługuje świadczenie "Dobry Start"?

Program "Dobry Start", potocznie nazywany "wyprawką 300 plus", to 300 zł wsparcia dla 4,5 mln uczniów rozpoczynających rok szkolny. Koszt realizacji świadczenia szacuje się na ok. 1,4 mld zł rocznie. Świadczenie przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20. roku życia lub - w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do ukończenia 24. roku życia. Wsparcie przysługuje także na uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Nie stosuje się w nim kryterium dochodowego.

Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Jak złożyć wniosek o "Dobry Start"?

Wniosek o świadczenie z programu można składać przez stronę empatia.mpips.gov.pl, portal PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej. Ta forma składania wniosków jest dostępna od 1 lipca.

Od 1 sierpnia natomiast wnioski można składać drogą tradycyjną bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

MRPiPS zaznacza jednak, że ze względu na panującą obecnie sytuację związaną z epidemią koronawirusa petentów zachęca się do korzystania głównie z elektronicznej drogi składania wniosków przez internet. 

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka).

Dokumenty można składać do 30 listopada.

Więcej o: